Kiedy obowiązek szczepień? Głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich

Dodano   3
  LoadingDodaj do ulubionych!
obowiązek szczepień

Marcin Wiącek / fot. youtube.com

Czy w Polsce zostanie wprowadzony powszechny obowiązek szczepień? Choć rok temu taki scenariusz wydawał się niemożliwy i nawet rządzący deklarowali, że przyjęcie preparatu będzie dobrowolne, sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie.
  • Obowiązek szczepień jest przewidziany w przepisach prawa
  • Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek twierdzi, że taki scenariusz możliwy jest tylko w stanie klęski żywiołowej
  • RPO przyznał, że dopuszcza w obiegu “certyfikaty covidowe” i ich weryfikację przez pracodawcę
  • Zobacz także: Awantura w TVP Info. Poseł PiS krzyczał i wyszedł ze studia

Obowiązek szczepień?

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił w porannej “Rozmowie Piaseckiego” na antenie TVN24. Konrad Piasecki zapytał RPO m.in. o to, czy w ramach panujących przepisów będzie można wprowadzić w Polsce obowiązek szczepień przeciw COVID-19.

“Obowiązek szczepień jest przewidziany w przepisach prawa, ale tylko w stanie klęski żywiołowej”

– powiedział prof. Marcin Wiącek.

RPO ubolewa nad poziomem dyskusji, która tyczy się weryfikacji tzw. “certyfikatów covidowych”. We wtorek sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała kontrowersyjny projekt autorstwa posłów klubu PiS. Projekt przewiduje możliwość sprawdzenia przez pracodawcę tego, czy pracownik przyjął preparat.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Wiącek powiedział także, że dyskusja na temat zmuszenia Polaków do szczepienia się powinna mieć miejsce w parlamencie, z poszanowaniem dla demokratycznych procedur:

“Certyfikat covidowy jest świadectwem, jakie kto stwarza zagrożenie dla zdrowia publicznego. W związku z tym, nie jestem w stanie wykluczyć dopuszczalności tego typu instrumentów. Jeżeli podejmiemy dyskusję o obowiązku szczepień, to ona powinna się odbywać w parlamencie, w demokratycznej, transparentnej procedurze, z udziałem obu izb parlamentu, prezydenta i niezależnych ekspertów, a więc mieć formę ustawy, a nie rozporządzenia”

– mówił Rzecznik Praw Obywatelskich.

TVN24

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY