Zobacz także: Zabójca wpadł przez obostrzenia. 20 lat uciekał przed wymiarem sprawiedliwości
Przypadki nagłych zgonów młodych osób, choć statystycznie rzadkie, pojawiały się od lat w przestrzeni medialnej.
Wcale nierzadkie przypadki nagłych zgonów wśród sportowców są nagłaśniane przez media, które nie tylko podają do wiadomości dramatyczne zdarzenie, ale starają się odnaleźć „winnych”. Czy to media powodują niezdrowe zainteresowanie epizodami nagłych zgonów sportowców, które są „nieuniknioną rzadkością”, czy też rzeczywiście istnieje problem zwiększonego ryzyka śmierci u osób uprawiających wyczynowo sport? Dlaczego Fidippides, który był zawodowym posłańcem i od dziecka trenował biegi na długie dystanse, padł martwy po przebiegnięciu 40 km z Maratonu do Aten? Czy to przypadek, że tylko w 2013 roku odnotowano aż 10 nagłych zgonów wśród piłkarzy ligowych drużyn piłkarskich? Któż nie pamięta śmierci wielkich bohaterów sportu: Siergieja Grinkowa, Joachima Halupczoka, Kamili Skolimowskiej, Piermario Morosiniego, Antonio Puerty… – napisała w artykule “Czy „wybrańcy bogów” umierają młodo? Nagły zgon w sporcie” w czasopiśmie “Nauka” Elżbieta Katarzyna Biernacka.
Czy zgony, o których pisze Biernacka, mogły być spowodowane szczepieniami przeciw COVID-19? Problem w tym, że jej artykuł ukazał się w 2015 roku. Całość można przeczytać pod tym linkiem.
Temat, który od lat przewijał się w mediach, w ostatnim czasie zaczął wzbudzać jeszcze większe zainteresowanie. Wszystko przez teorie, że nagłe zgony miałyby być spowodowane szczepieniami przeciw koronawirusowi. Jak się jednak okazuje, twarde dane negatywnie zweryfikowały krążące teorie. Wykres przygotowany na podstawie danych GUS pokazał, że nie ma wzrostu liczby przypadków nagłych zgonów młodych osób.
Nie ma żadnej epidemii śmierci młodych, dane statystyczne pokazują status quo.
— Michał Sawicki 🇵🇱 (@Michal_Sawich) December 22, 2021
Po prostu z jednostkowo nagłośnionycu przypadków wyciągacie chore wnioski https://t.co/zfGO9Mo2Kw pic.twitter.com/jyEl2y6kFD
Ta sprawa pokazuje wadliwość wnioskowania w oparciu o argumenty na zasadzie “bo wśród moich znajomych to wygląda tak i tak”, “bo z mojej perspektywy”, “bo coraz częściej słyszę o tym”. Twarde dane jednoznacznie weryfikują.
Podobna tabela, upubliczniona w internecie, zebrała oficjalne dane na temat zgonów na COVID z podziałem na poszczególne grupy wiekowe i status zaszczepienia. W tym przypadku mowa jest tylko o zgonach oficjalnie przypisanych koronawirusowi, a nie o wszystkich zgonach w danym przedziale wiekowym, jak w pierwszym przypadku. Jest więc to pewne zastrzeżenie, ale daje pełny obraz tych oficjalnych statystyk i może być pomocne w uporządkowywaniu informacji krążących w przestrzeni społecznej.
Analiza zgonów #covid w okresie 13.12-28.12.2021 w podziale na poziom zaszczepienia i grupy wiekowe.
— Alicja (@alutk_a) December 30, 2021
Na prośbę przeciwników szczepień tabela została rozbudowana również o zgony po 1 dawce (niepełne zaszczepienie). #szczepimysie pic.twitter.com/KBEj7M8yYQ
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com