Ozdoba wskazuje winowajce wysokich cen gazu. “Opowiedzialność spada na zarządców”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

W rozmowie dla radia "TOK FM" wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba oskarżył właścicieli spółdzielni mieszkaniowych o złe zarządzanie i wysokie ceny gazu. Ceny za gaz różnią się w zależności o celu jego przeznaczenia. Spółki gospodarcze mogą wnosić o pewne zniżki w ramach prowadzenia działalności innej niż gospodarstwo domowe.
  • Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba stwierdził w wywiadzie dla radia “TOK FM”, że odpowiedzialność za wysokie ceny gazu w mieszkaniach spada na spółdzielnie.
  • Jego zdaniem powinni oni korzystać z innych ofert taryfowych, niż te przeznaczone dla gospodarstw domowych.
  • Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Obrocie Detalicznym oferuje pewne zniżki dla odbiorców wykorzystujących gaz do działalności.
  • Zobacz także: Sukces polskiej firmy. Jej gazociąg jest najdłuższy na świecie

Winę za przypadki wyższych niż w wynikających ze zmian w taryfach podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych ponoszą zarządcy wspólnot, którzy nie składali deklaracji o przeznaczeniu paliwa

– stwierdził wiceminister klimatu i środowiska.

W jego mniemaniu spółdzielnie niedostatecznie dbają o swoich mieszkańców nie gwarantując im odpowiednich zniżek, które mogą otrzymywać odbiorcy od państwowych dostawców gazu. W wyniku złego zarządzania mieszkańcy muszą płacić zgodnie z przewidzianą ceną zawartą w taryfie.

Gdyby zarządcy tak robili, nie byłoby żadnego problemu

– ocenił Jacek Ozdoba, przypominając, że m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oferuje na swojej stronie odpowiednie formularze.

W deklaracjach o przeznaczeniu paliwa gazowego na potrzeby naliczania akcyzy odbiorca jako tzw. pośredniczący podmiot gazowy, czyli np. spółdzielnia, deklaruje, na jakie cele trafiają odpowiednie części kupowanego gazu. Znajduje się tam pozycja cele opałowe w gospodarstwach domowych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Zniżka dla przedsiębiorstw

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando przypomina, że w przypadku, kiedy faktycznym odbiorcą gazu jest gospodarstwo domowe, to sprzedawca ma obowiązek stosować w ramach rozliczeń, ceny przewidziane wcześniej i zatwierdzone przez regulatora energii.

Według PGNiG Obrót Detaliczny, jeżeli jakakolwiek tego typu wspólnota jest objęta cennikiem dla biznesu, wynika to wyłącznie z deklaracji, którą sama przedłożyła dystrybutorowi, która zapewne odzwierciedla okoliczność, iż gaz nie jest pobierany tylko na potrzeby zużycia w gospodarstwie domowym.

Spółka zaznaczyła, że w ubiegłych latach klienci biznesowi mogli uzyskać ceny korzystniejsze niż ceny w taryfach. Dlatego PGNiG OD potwierdza, że były przypadki spółdzielni i wspólnot wnioskujących o takie właśnie wyceny i deklarujących zużywanie gazu na inne potrzeby, niż w gospodarstwach domowych.

zyciestolicy.com.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY