Jak wskazuje sam Ośrodek Analiz Cegielskiego, Sąd arbitrażowy ma za zadanie odnajdywać alternatywne metody rozwiązywanie sporów. Zadaniem instytucji ma być rozstrzyganie konfliktów bez udziału państwowych instytucji sądowniczych. Poniżej prezentujemy oficjalny komunikat OAC.
Sąd arbitrażowy OAC działa i przyjmuje wnioski
Z inicjatywy Ośrodka Analiz Cegielskiego powstał Sąd arbitrażowy, czyli tzw. stały sąd polubowny. Jest to narzędzie do upowszechnienia w Polsce alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR – Alternative Dispute Resolution). Zadaniem sądu będzie rozstrzyganie konfliktów poza sądownictwem państwowym.
Ta metoda rozwiązywania sporów, chociaż nadal mało rozpowszechniona w polskim społeczeństwie, jest zwykle szybsza, tańsza i obciążona mniejszą biurokracją niż sądownictwo powszechne. W naszym sądzie zapewniamy pełną poufność, a także wykorzystujemy bezpieczne narzędzia do porozumiewania się na odległość.
Po nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego w 2005 r. mamy już w Polsce przepisy będące podstawą prawną funkcjonowania sądów arbitrażowych w warunkach polskiego procesu cywilnego. Jednak obecna sytuacja i nowe okoliczności związane z pandemią, a także sporami o kształt sądownictwa, zachęcają do przypomnienia polskim obywatelom idei arbitrażu i zaproponowania im alternatywy dla uciążliwych i długich tradycyjnych procesów sądowych.
Ostatnie miesiące przyniosły znaczący wzrost popularności wszystkich zdalnych metod nawiązywania kontaktów i prowadzenia współpracy. Sąd arbitrażowy OAC wychodzi na przeciw oczekiwaniom klientów i oferuje bezpieczne narzędzia do składania wniosków oraz doprowadzenia do porozumienia za pośrednictwem formy elektronicznej.
W roli arbitrów występują eksperci z dziedzin prawa i ekonomii, a także doświadczeni przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy.
Eksperci OAC liczą, że oddanie sprawy arbitrom i częściowa prywatyzacja wymiaru sprawiedliwości przysłużą się zarówno skutecznemu realizowaniu praw i interesów obywateli, jak również wymuszą uelastycznienie procedur sądowych i usprawnią wymiar sprawiedliwości.
Sprawy można zgłaszać przez portal lub bezpośrednio pisząc na adres: [email protected]
Więcej informacji o inicjatywie: https://sadarbitrazowyoac.pl/
Zespół ds. arbitrażu OAC