- Trybunał Konstytucyjny Słowenii rozprawiał nad zgodnością z tamtejszą konstytucją rozporządzenia nakładającego na pracowników administracji przymus szczepienia na COVID-19.
- Najwyższy organ sądowniczy wskazał, że „taki warunek jest porównywalny z obowiązkowymi szczepieniami, a to jest coś, co najpierw wymaga zmiany ustawy o chorobach zakaźnych”.
- Z danych portalu ourworldindata.org wynika, że na 5 grudnia w pełni zaszczepionych zostało 55.7 procent Słoweńców. Co najmniej jedną dawkę otrzymało 59.4 procent osób. W kraju trwają protesty przeciwko segregacji sanitarnej i radykalnym obostrzeniom.
- Zobacz także: Bosak o zapowiedziach Ministerstwa Zdrowia: “To strategia gotowania żaby”
Trybunał Konstytucyjny Słowenii rozprawiał nad zgodnością z tamtejszą konstytucją rozporządzenia nakładającego na pracowników administracji przymus szczepień na COVID-19.
Przymus szczepień niezgodny z konstytucją
Trybunał stwierdził, że rozporządzenie wydane przez słoweński rząd jest niezgodne z konstytucją.
Jak donoszą media, nowy przepis dotyczący przymusu szczepień miał wejść w życie od 1 października. Zawieszono jednak tą procedurę z powodu zaskarżenia go przez grupę pracowników do Trybunału Konstytucyjnego. TK zablokował wejście przepisu w życie do czasu wydania orzeczenia.
Najwyższy organ sądowniczy wskazał, że „taki warunek jest porównywalny z obowiązkowymi szczepieniami, a to jest coś, co najpierw wymaga zmiany ustawy o chorobach zakaźnych”.
Przedmiotem pracy TK nie było natomiast stwierdzenie, czy forsowany przez rząd środek byłby konstytucyjnie dopuszczalny z punktu widzenia proporcjonalności i równości wobec prawa, gdyby miał zostać wprowadzony zgodnie z prawem.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Sąd podkreślił też, że decyzja nie oznacza, że szczepienie pracowników jako warunek wykonywania pewnych prac lub zawodów byłoby środkiem nieproporcjonalnym. Uznał jednak, że taki środek mógłby być wprowadzony jedynie na podstawie ustawy o choroby zakaźnych.
Z danych portalu ourworldindata.org wynika, że na 5 grudnia w pełni zaszczepionych zostało 55.7 procent Słoweńców. Co najmniej jedną dawkę otrzymało 59.4 procent osób. W kraju trwają protesty przeciwko segregacji sanitarnej i radykalnym obostrzeniom.
dorzeczy.pl