- Środki z budżetu UE Polska i kraje bałtyckie będą mogły przeznaczyć na obronę granic.
- Komisja Europejska była przeciwna wydawaniu unijnych środków na tego typu inwestycje, ale nie ma żadnych ustawowych argumentów aby tego zabronić.
- Budżet na 2022 przewiduje 25 mln euro na ochronę granicy UE z Białorusią.
- Zobacz także: Najnowszy sondaż. PiS umacnia się na prowadzeniu
Unijne środki wpisane do nowego budżetu na 2022 zaskakują. Nidy nie przeznaczono takich środków na wsparcie obrony granic, ale wynikają one z obecnej sytuacji na wschód od Brukseli.
Sprzeciw w dofinansowaniu obrony granic ze strony Ursuli von der Leyen, jak widać, nie przyniósł rezultatów. Budżet ustalają kraje członkowskie oraz Parlament Europejski.
W przyjętym budżecie na 2022 r. nie ma zapisów, że Komisja Europejska może narzucić państwom członkowskim, że nie mogą wydać środków budżetowych na ogrodzenie
– powiedział jeden z unijnych dyplomatów
Szef komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego potwierdził, że środki na budowę muru obronnego na granicy będą dostępne.
Mam nadzieję, że w kolejnych budżetach rocznych zostaną zapisane większe kwoty na ten cel. Są niezbędne dla budowy bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Pieniądze oczywiście można wykorzystać nie tylko na budowę ogrodzenia, ale również na nowe technologie służące ochronie granicy, na wzmocnienie całego systemu jej ochrony
– powiedział Bogdan Rzońca
Dwanaście państw we wspólnym liście apelowały do PE o pomoc finansową dla obrony wschodnich granic. Wśród państw podpisującymi się pod tym apelem były Estonia, Austria, Węgry, Cypr, Dania, Bułgaria, Słowacja, Litwa i Łotwa oraz Polska.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
tvp.info