- Straż Graniczna przekazała najnowsze dane ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
- Służby poinformowały również, że na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Narewce, funkcjonariusze białoruskich służb rzucali z samochodu petardy hukowe.
- Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już około 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
- Zobacz także: Najnowszy sondaż. PiS umacnia się na prowadzeniu
Kryzys migracyjny trwa na granicy polsko-białoruskiej. Pomimo spadku odnotowywanej codziennie liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy, polskie służby pozostają w gotowości.
“W niedzielę na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 35 prób jej nielegalnego przekroczenia. Funkcjonariusze SG wydali 8 postanowień o opuszczeniu terytorium RP” – podała na Twitterze Straż Graniczna.
SG poinformowała również, że na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Narewce, funkcjonariusze białoruskich służb rzucali z samochodu petardy hukowe.
Wygląda na to, że sytuacja powoli się stabilizuje, choć polskie służby są cały czas w stanie pełnej gotowości do działania. W sobotę na granicy odnotowano 43 próby jej nielegalnego przekroczenia. Tego dnia funkcjonariusze SG wydali 7 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Kryzys migracyjny – dane od początku roku
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już około 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku – 17,5 tys., wrześniu – 7,7 tys., sierpniu – 3,5 tys.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.
Od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.
Jednocześnie na terenie objętym rozporządzeniem, mogą przebywać akredytowane media.
dorzeczy.pl