- Konferencja Episkopatu Polski wydała dokument 11 czerwca br. W życie wejdzie jednakże dopiero za ponad tydzień.
- Treść dekretu skupia się głównie na kanonie 230 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, o posłudze lektoratu i akolitatu.
- Zmiana, choć z pozoru niewielka, jest jednak przełomem w historii Kościoła.
- Zobacz także: Kościół katolicki rozpoczyna dziś Adwent – czas oczekiwania na przyjście Pana.
Zmiana brzmienia kanonu
Zgodnie z dekretem wydanym 11 czerwca przez KEP, który wejdzie w życie 12 grudnia, zmieni się treść kan. 230 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Dotyczy on posługi lektoratu i akolitatu w Kościele Rzymskokatolickim, dopuszczając do niego kobiety. Jak dotąd jedynie mężczyźni mogli pełnić posługę lektora lub akolity.
Mężczyźni świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity, udzielenie jednak tych posług nie daje im prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła.
Podawała “stara” wersja kanonu.
Świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone dekretem konferencji biskupów, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity; otrzymanie tych posług nie daje im jednak prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła.
Od 12 grudnia będzie obowiązywała ta wersja.
Dekret zgodny jest z motu proprio “Spiritus Domini” papieża Franciszka o dopuszczeniu osób płci żeńskiej do posługi akolitatu i lektoratu, a także zmiany powyższego kanonu.
Od kandydatów i kandydatek wymagać się będzie, aby ukończyli 25. rok życia. Co więcej, będą musieli wykazywać wzorowe życie moralne, apostolskie oddanie, szczerość i bezinteresowność. Wymagać się będzie również praktykowania gorliwego życia sakramentalnego i szczególnego umiłowania Pisma Świętego.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
eKAI