- Polska Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że w ciągu ostatniej doby zatrzymano 125 osób na granicy z Białorusią
- Po raz kolejny imigranci rzucali w polskich pograniczników kamieniami, a białoruskie służby oślepiali za pomocą laserów i stroboskopów
- Od początku kryzysu migracyjnego odnotowano 37 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy
- Zobacz także: Chłopcy zamordowali swoją rówieśniczkę! Wielka Brytania zdruzgotana tragedią
Wczoraj tj. 27.11 granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 125 osób. Wobec 51 cudzoziemców funkcjonariusze SG wydali postanowienia opuszczeniu terytorium RP
– podała Straż Graniczna na Twitterze.
Ponad 100-osobowa grupa cudzoziemców forsowała wczoraj granicę🇵🇱🇧🇾na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży.
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) November 27, 2021
Podczas ataku,służby białoruskie oślepiały polskich funkcjonariuszy i żołnierzy laserami i stroboskopem.
Dwóch żołnierzy WP zostało niegroźnie poszkodowanych. pic.twitter.com/FVYDrmujj2
Odparto dwa grupowe ataki
Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa poinformował, że ok. godziny 17:30 w okolicach Starzyny kilkudziesięciu policjantów interweniowało w związku z próbą siłowego przekroczenia granicy. Policjanci zabezpieczali prace związane z naprawą uszkodzonego ogrodzenia. Interwencja została zakończona koło 22.
Zaczęło się, jak podały służby – od rzucania kamieniami w kierunku polskich patroli. W tym samym czasie białoruscy funkcjonariusze oślepiali polskich pograniczników laserami i światłami stroboskopowymi. Atakujący rozcięli druty kolczaste, rzucili kładkę zrobioną z bali i desek, a następnie zaczęli wchodzić na teren Polski.
Cała ta akcja była nadzorowana i nagrywana przez służby białoruskie
– poinformowała rzecznik Straży Granicznej.
Natomiast w Mielniku na polską granicę napierała grupa licząca ok. 40 osób. Akcja rozpoczęła się ok. godz. 20.30. Zdarzenia przebiegały podobnie jak wcześniej w okolicach Dubicz Cerkiewnych. Na początek cudzoziemcy obrzucali kamieniami polskich funkcjonariuszy i żołnierzy, a Białorusini oślepiali ich. Na zniszczone ogrodzenie rzucono kładkę.
Na stronę polską przeszło 36 osób. Byli to obywatele Syrii i Iraku. Osoby te zostały zawrócone do linii granicy państwowej
– powiedziała por. Anna Michalska.
Kryzys na granicy
Statystyki z soboty są znacznie mniejsze niż dane z poprzednich dni. W piątek służby informowały bowiem o 206 próbach nielegalnego przekroczenia granicy, a w czwartek było ich 217.
Od początku roku SG zanotowała ponad 37 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 8 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Działania zapobiegawcze
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni, czyli do końca listopada.
Do połowy przyszłego roku, na mocy specustawy, na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.
polskieradio24.pl