Nie można swojej aktywności politycznej ograniczać tylko do aktywności w internecie – choć i taka aktywność jest istotna – gdyby nie była istotna to Facebook czy inny You Tube nie blokowałby profili, nie kasował treści, nie wprowadzał realnej bezprawnej cenzury. Prócz aktywności w internecie warto też organizować ciekawe spotkania czy demonstracje – by propagować wartościowe idee i umożliwić patriotom integracje.
3 listopada środa
3 listopada 2021 w środę, o godz. 15.00, w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się dyskusja o najnowszym numerze „CzasyPisma”, periodyku o historii Górnego Śląska. W rozmowie uczestniczą: Bogusław Tracz, OBBH IPN Katowice, dr hab. Adam Dziuba, OBBH IPN Katowice, ze specjalnym udziałem dr. Krzysztofa Rzeźniczka, ASP Katowice. Prowadzenie: Rafał Dudkiewicz, Polskie Radio 24
19. numer „CzasyPisma”, półrocznika IPN w Katowicach, zawiera 31 artykułów poświęconych historii Górnego Śląska. Motywem przewodnim jest specyficzna kategoria „stróżów prawa” – policji politycznej PRL. Czternaście artykułów dotyczy aparatu bezpieczeństwa komunistycznego państwa – Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa.
Klub imienia Romana Dmowskiego zaprasza na spotkanie otwarte ze Zbigniewem Okorskim, honorowym prezesem Związku Towarzystw Gimnastycznych “Sokół” w Polsce, poświęcone ruchowi sokolemu. Spotkanie odbędzie się w środę 3 listopada o godz. 18:30 w Łodzi przy ul. Próchnika 1 lok. 321 (III piętro — na domofonie należy wybrać nr 88).
Premiera książki, połączona z dyskusją z autorem, odbędzie się 3 listopada o godzinie 18:00.
Ze względu na sytuację pandemiczną, spotkanie odbędzie się w formie ONLINE. W dyskusji udział wezmą: prof. Marek A. Cichocki – filozof, politolog, germanista, wykładowca Collegium Civitas, współtwórca i redaktor „Teologii Politycznej”, prof. Maciej Urbanowski – historyk literatury, krytyk literacki, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmowę będzie moderował Tomasz Herbich z Teologii Politycznej.
W swojej książce Marek A. Cichocki proponuje spojrzenie na Europę, zgodnie z którym historia ma znaczenie dla dzisiejszej tożsamości – przede wszystkim europejskiej kultury. Rozważa współczesną Europę jako konkretną koncepcję nowoczesności w świecie oraz jako istniejący układ ekonomicznych, społecznych i politycznych sił stanowiący rezultat zachodzących przez ostatnie dwa stulecia procesów zmian. Pokazuje, jak w XIX w. rozpoczynał się proces kształtowania coraz mocniej ustrukturyzowanego i zawężonego modelu europejskiej nowoczesnej cywilizacji, rozumianej jako wyraz dokonującego się końca historii.
5 listopada piątek
W piątek o 18:00 PRAGA del ARTE zapraszam na wernisaż wystawy Arkadiusza Kulpy i Zbigniewa Jaszcza — wernisaż w piątkowy wieczór.
O zbliżających się wydarzeniach proszę informować Jana Bodakowskiego np. za pośrednictwem Facebooka.