- Artykuł napisany przez Mateusza Morawieckiego dla hiszpańskiego dziennika “El Mundo” ukazał się również w innych, zagranicznych gazetach.
- Poruszał m.in. temat problematyki kryzysu Unii Europejskiej, wywołany z powodu pandemii koronawirusa.
- “UE więcej uwagi poświęca dziś problemom wyobrażonym niż tym realnym” – pisał Morawiecki.
- Zobacz także: Szef niemieckiej Policji Federalnej uda się na granicę polsko-białoruską.
O kryzysach Unii Europejskiej
Poruszając temat kryzysu UE, warto dodać, że jest to bardzo szerokie zagadnienie. W artykule Morawieckiego pada wiele kontekstów tegoż kryzysu, spowodowanego różnymi czynnikami. Premier pisze o dwóch głównych przyczynach panującego kryzysu, tj. o pandemii koronawirusa, a także o – nieco nowszej – tzw. wojnie hybrydowej, czyli kryzysie migracyjnym wywołanym polityką Aleksandra Łukaszenki.
“Nadmiar kryzysów powinien skłaniać do odpowiedzialności. A jednak UE więcej uwagi poświęca dziś problemom wyobrażonym niż tym realnym. Problemom wytworzonym bardziej przez samą siebie niż wyzwaniom zewnętrznym” – czytamy. Jest to zapewne nawiązanie do poruszenia wywołanego z niedawną decyzją Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok potwierdzający wyższość prawa państwowego nad unijnym wywołał spore kontrowersje, nie tylko w Brukseli, ale także wśród polityków polskich.
W swoich mediach społecznościowych odniósł się również do “zablokowania środków należnych Polsce”, w związku z wydanym przez TK wyrokiem. Co ciekawe, autorami wniosku o ów blokadę środków dla Polski są jej obywatele – europosłowie Platformy Obywatelskiej.
Podczas Rady Europejskiej w Brukseli rozmawiałem z większością przywódców państw. Mogę zapewnić, że zrobię wszystko, by Polacy nie odczuli negatywnych skutków wniosków europosłów Platformy Obywatelskiej o zablokowanie środków należnych Polsce. 🇵🇱🇪🇺💶https://t.co/E7tXJUw7nJ
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) October 24, 2021
Wyższość prawa polskiego nad unijnym
7 października Trybunał Konstytucyjny orzekł wyższość prawa polskiego nad prawem unijnym, co wywołało spore kontrowersje. W swoim artykule premier podkreślił, że Polska nie jest w tym temacie wyjątkiem.
„Zasada pierwszeństwa konstytucji krajowych jest de facto zasadą pierwszeństwa demokracji państw wobec instytucji UE. Dziś odpowiadamy na pytanie, czy europejskimi suwerenami mają pozostać narody i obywatele, czy suwerenem mają stać się instytucje. Instytucje z Brukseli i Luksemburga, które charakteryzują się deficytem demokracji” – poinformował.
Ponadto premier dodał, że w obliczu trwających kryzysów i wyzwań, UE powinna pozostać zjednoczona.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
fronda.pl