- W Norweskim Instytucie Noblowskim w Oslo ogłoszono, kto w tym roku otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla.
- Informację o tym, kto otrzyma Pokojowego Nobla przekazała dzisiaj o godz. 11:00 Berit Reiss-Andersen.
- Ressa i Muratow zostali nagrodzeni za swoją “odważną walkę o swobodę wypowiedzi na Filipinach i w Rosji”.
- Zobacz także: Drastyczne podwyżki cen prądu. Glapiński: to decyzja polityczna
Jedna nagroda, dwóch laureatów
Informację o tym, kto otrzyma Pokojowego Nobla przekazała dzisiaj o godz. 11:00 Berit Reiss-Andersen, przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego. Nagrodą uhonorowani zostali ex aequo dziennikarze Maria Ressa i Dmitrij Muratow. Przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego zaznaczyła, że Ressa i Muratow otrzymali nagrodę za swoją “odważną walkę o swobodę wypowiedzi na Filipinach i w Rosji”.
– Maria Ressa wykorzystuje wolność słowa, by ujawniać nadużycia władzy, stosowanie przemocy i narastający autorytaryzm w swoim rodzinnym kraju, Filipinach
– mówiła Reiss-Andersen.
Ressa jest założycielką istniejącego od 2012 roku portalu Rappler, na którym publikuje do dzisiaj.
– Ressa i Rappler udokumentowali, jak media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, nękania przeciwników i manipulowania dyskursem publicznym
– poinformowała Reiss-Andersen.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Muratow jest redaktorem naczelnym dziennika “Nowaja Gazieta”, uważanego za jedyny niezależny organ w Rosji. Jak wskazała Reiss-Andersen, “od momentu powstania w 1993 roku “Nowaja Gazieta” publikowała krytyczne artykuły na temat przemocy policji, korupcji i użycia sił zbrojnych w Rosji”.
– Krytycy gazety odpowiedzieli groźbami. Sześciu dziennikarzy zostało zabitych. Mimo to (…) redaktor naczelny Muratow odmówił podporządkowania gazety
– podkreśliła Reiss-Andersen.
Dwóch laureatów, jeden cel
Pokojowego Nobla przyznaje się tym, którzy “wykonali największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych”.
Nagrody przyznano wyżej wymienionym laureatom w uznaniu ich działań “na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem koniecznym demokracji i trwałego pokoju”.
Komitet Noblowski wybrał tegorocznych laureatów spośród 329 nominacji.
Nagroda Nobla przyznawana jest od 1901 roku. W historii tylko cztery osoby zostały nagrodzone dwukrotnie. Jedną z nich była Maria Curie-Skłodowska, która została laureatką w dziedzinie fizyki w 1903 oraz chemii w 1911 roku.
twitter.com