- ,,Zielone Płuca Ziemi” zagrożone degradacją. Przyczyną postępującej degradacji amazońskich lasów deszczowych są wycinki i wypalanie – pod pastwiska lub pola uprawne.
- Przedstawiciele APIB błagają o status uchodźcy dla brazylijskiej wiśni.
- Norwegia jedynym krajem, który zabronił wylesiania.
- Czytaj też: Ember ostrzega Polskę przed gazem ziemnym
Wczoraj podczas wystąpienia prezydenta Brazylii Jair Bolsonaro na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, przedstawiciele APIB przywieźli do ambasady Norwegii w Brazylii drzewo jatoby. Reprezentanci organizacji APIB, prosząc o status uchodźcy dla brazylijskiej wiśni, wzywali do bojkotu produktów, przyczyniających się do wycinania lasów deszczowych. APIB to organizacja zrzeszająca rdzenną ludność Brazylii (Articulação dos Povos Indígenas do Brasil). Organizacja ta, od lat walczy o wstrzymanie wycinania obszarów lasu deszczowego, zwanego ,,Zielonymi Płucami Ziemi”.
Dzisiaj Amazonia stała się strefą wojny. 90 proc. wylesiania jest nielegalne
– powiedziała liderka APIB Sonia Guajajara.
Bolsonaro jest od dawna krytykowany w swoim kraju za masowe wycinanie i masakrę lasów deszczowych. To właśnie Bolsonaro naciskał na otwarcie większej części lasów deszczowych Amazonii dla górnictwa i rolnictwa.
Brazylijska wiśnia jako lek i surowiec stolarski
Jatoba, to jeden z najbardziej egzotycznych rodzajów drzew, jakie możemy spotkać. Zwana również brazylijską wiśnią, kawanari, czy paquio. Występuje głównie na terenach od południowego Meksyku, przez Centralną Amerykę, Indie, do północnych rejonów Brazylii, Boliwii i Peru. To, czym charakteryzuje się jatoba, to niezwykła trwałość oraz twardość. Ma ona wyjątkowo mocne oraz gęste drewno. Jatoba jest drzewem rozłożystym, o parzystopierzastych liściach i niewielkich rozmiarów kwiatach. Wysoki popyt na jego drewno powoduje, że to drzewo jest masowo wycinane z obszarów lasu deszczowego. Produkowane są z niego głównie meble i podłogi. Natomiast kora drzewa wykorzystywana jest powszechnie w medycynie naturalnej, głównie przez Indian z Ameryki Południowej, mając za zadanie dodać sił witalnych, usunąć z organizmu bakterie i toksyny. Świetnie nadaje się do leczenia wszelkiego rodzaju problemów skórnych. Jatobę w starożytnych czasach wykorzystywali także Majowie, jako kadzidło, wierząc, że jej magiczna moc ochroni ich przed niebezpieczeństwem i złymi mocami.
Norwegia, to jedyny kraj, który zabronił wylesiania. Norweska Ambasada w Brazylii przyjęła prostujących a drzewo zasadzono na terenie Ambasady.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie: Medianarodowe.com
rp.pl, msn.com