- Prezydent USA stwierdził, że opuszczenie Afganistanu zgodnie z pierwotnym planem było najlepszym sposobem, by ochronić życie amerykańskich żołnierzy oraz ewakuujących się cywilów.
- W oświadczeniu, Joe Biden wyraził też wdzięczność grupom wolontariuszy i weteranów, którzy pomogli w ewakuacji afgańskich współpracowników USA.
- Demokrata zapowiedział także na wtorek na godziny popołudniowe orędzie do narodu, w którym poinformuje Amerykanów o powodach wycofania się z Afganistanu.
- Zobacz także: Ryszard Czarnecki kandydatem na prezesa związku siatkarskiego
Prezydent USA oficjalnie ogłosił koniec amerykańskiej misji w Afganistanie. W opublikowanym oświadczeniu stwierdził, że opuszczenie kraju zgodnie z pierwotnym planem było „najlepszym sposobem, by ochronić życie naszych żołnierzy i zapewnić perspektywę opuszczenia Afganistanu przez cywilów w nadchodzących tygodniach i miesiącach”.
Koniec amerykańskiej misji w Afganistanie
Wcześniej Pentagon podał, że w kraju pozostało mniej niż 250 obywateli USA.
„Poprosiłem sekretarza stanu, by prowadził dalszą koordynację z naszymi międzynarodowymi partnerami, aby zapewnić bezpieczne wyjście z kraju dla wszystkich Amerykanów, afgańskich partnerów i obcokrajowców, którzy chcą opuścić Afganistan” – oznajmił Biden.
Zwrócił uwagę na publiczne zobowiązanie talibów i rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającą ich do umożliwienia opuszczenia kraju.
„Świat będzie trzymał ich (talibów) za dane przez nich słowo” – przekonywał Biden.
Prezydent dodał, że wysiłki dyplomatyczne USA będą skupione m.in. na dalszym funkcjonowaniu lotniska w Kabulu.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Biden zapowiedział, że wygłosi przemówienie, w którym omówi koniec amerykańskiej misji w Afganistanie oraz przyczyny ewakuacji. Podziękował dyplomatom i żołnierzom uczestniczącym w „misji miłosierdzia”, w trakcie której udało się ewakuować „dziesiątki tysięcy więcej ludzi, niż ktokolwiek sobie wyobrażał”.
Wyraził też wdzięczność grupom wolontariuszy i weteranów, którzy pomogli w ewakuacji afgańskich współpracowników USA, a także „wszystkim, którzy teraz przywitają naszych afgańskich sojuszników w nowych domach na całym świecie i w Stanach Zjednoczonych”.
Rozpoczęta w reakcji na zamachy 11 września 2001 r. wojna w Afganistanie była najdłuższą w historii Ameryki. Według szacunków projektu Uniwersytetu Brown 20-letnia wojna pociągnęła za sobą łącznie ponad 165 tys. ofiar po obu stronach konfliktu, z czego niemal 50 tys. ofiar cywilnych.
B Wśród ofiar było także 1 144 żołnierzy międzynarodowej koalicji ISAF, w tym 44 Polaków. Ogólny koszt wojny dla USA szacowany na ponad 2,2 bln dolarów.
tvp.info