- Zmiany będą obowiązywać już od 29 sierpnia.
- Nowy rozkład będzie ważny do 6 listopada.
- Jednym z ważniejszych ruchów jest odcięcie Zakopanego od transportu kolejowego.
- Zobacz także: Bułgaria wzmacnia ochronę swoich granic z Turcją i Grecją
Głównym czynnikiem zmian przebudowa stacji Warszawa Zachodnia
Modernizacje szlaków kolejowych w różnych regionach Polski wpłyną na kształt nowego rozkładu jazdy pociągów, który wejdzie w życie w niedzielę. “Niespodzianką” dla pasażerów będzie m.in. skrócenie trasy pociągu IC “Lubuszanin”, który – wbrew nazwie – w ogóle nie dojedzie do województwa lubuskiego. Pojawią się też nowe połączenia, m.in. na Mazowszu i Podkarpaciu. Ponadto od 1 września komunikacja autobusowa zastąpi pociągi do Zakopanego. Zastępczą komunikację autobusową wprowadzą PKP Intercity i Polregio. Pierwsza z tych spółek wyśle autobusy do i z Krakowa, a druga na odcinkach np. do Raby Wyżnej czy Suchej Beskidzkiej. W przypadku PKP Intercity, przesiadka na autobus może skrócić czas podróży do stolicy Tatr nawet o około 1,5 godziny. Autobusy zastąpią pociągi także w relacji Sochaczew- Łowicz.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Duże zmiany mają miejsce także w stolicy kraju. Od pewnego czasu pasażerowie, zamiast na dworcach Wschodnim, Centralnym lub Zachodnim, muszą wysiadać na stacjach Warszawa Gdańska lub Śródmieście. Przed remontem na Warszawskim Węźle Kolejowym oba te dworce obsługiwały przede wszystkim pociągi regionalne. Przewoźnik zdecydował, że aby zmniejszyć liczbę pociągów przejeżdżających przez stolicę, mierzącą się z obniżoną przepustowością torów, niektóre relacje zostaną połączone. Oznacza to, że część składów nie zakończy biegu w Warszawie, lecz pojedzie dalej. Taki zabieg dotyczy np. pociągów między stolicą a Bydgoszczą kursujących trasą zmienioną przez Iławę Główną oraz składów komunikujących Warszawę z Lublinem – te drugie rozpoczną bieg lub zakończą go na dworcu Łódź Fabryczna. To sprawi, że łodzianie nie będą musieli przesiadać się, by dojechać na Lubelszczyznę.
Remonty, nowe stacje i połączenia
Modernizacja infrastruktury kolejowej trwa nie tylko w stolicy. Roboty na szlaku Poznań – Szczecin spowodowały, że od 29 sierpnia skład EIC “Chrobry” (Szczecin – Warszawa) zakończy bieg w Zbąszynku. Pasażerowie, by dostać się na Mazowsze, nie będą musieli jednak opuszczać swoich wagonów. Część z nich będzie przyłączana do pociągu EIC “Varsowia”, dojeżdżającego do Warszawy.
Zmiany dotkną też rozkładu jazdy pociągu IC “Lubuszanin”, który – z powodu remontów torów – pojedzie w skróconej relacji Warszawa-Chełm. Do tej pory, co wskazuje jego nazwa, kursował do Zielonej Góry, jednego z dwóch głównych miast województwa lubuskiego. Okrojenie trasy “Lubuszanina” to niejedyna zmiana dla mieszkańców Chełma i okolic. Od 1 września do 18 października zyskają możliwość bezpośredniego dojazdu do Kołobrzegu i Piły, dzięki wydłużeniu relacji składu TLK “Zamoyski”.
Kolejarze pracują też na linii między Kutnem a Łowiczem, dlatego ostatnim przystankiem dla składu TLK Kociewie z Gdyni stanie się Włocławek, a nie Łódź. Ponadto zmienionymi trasami będą jeździć także trzy inne pociągi do i z Trójmiasta. TLK “Doker”, łączący wybrzeże z Katowicami, na odcinku Łódź Widzew – Bydgoszcz pojedzie przez Pabianice, Inowrocław, pomijając m.in. Zgierz, Kutno, Włocławek i Toruń.
Na zmianach w rozkładzie jazdy powinni zyskać natomiast między innymi mieszkańcy Pabianic, Kutna, Włocławka, Warki, Radomia, Opoczna czy Piaseczna.
Znikają pociągi Kolei Mazowieckich na Lotnisko Chopina
“Lotniskowe” połączenia co godzinę zatrzymywały się na szeregu popularnych stacji pośrednich w Warszawie, m.in. Służewcu nieopodal biurowego zagłębia (“Mordoru”), przy ul. Żwirki i Wigury, na Ochocie, Dworcu Centralnym lub Śródmieście oraz stacji Warszawa Wschodnia. Służyły więc nie tylko turystom, ale i mieszkańcom Warszawy oraz okolic w codziennych podróżach po stolicy, stanowiąc element komunikacji miejskiej.
Okazuje się jednak, że od 29 sierpnia pociągi RL będą kursować na skróconej relacji Modlin – Warszawa Centralna. Jak wyjaśniły Koleje Mazowieckie, w powakacyjnej siatce połączeń zabrakło dla nich miejsca na przebudowywanej stacji Warszawa Zachodnia.
Możliwe, że “lotniskowe” pociągi wrócą dopiero w następnym rocznym rozkładzie jazdy 2021/22, który wejdzie w życie w połowie grudnia, jednak decyzje jeszcze nie zapadły.
Intercity, Interia