- Polska postawi na granicy z Białorusią wysoki na 2,5 metra płot, w zamian za mało skuteczne obecnie zasieki z drutu kolczastego
- Ministerstwo Obrony Narodowej wyśle również na granicę kolejne jednostki z żołnierzami
- Rząd Mateusza Morawieckiego zaoferował Białorusinom pomoc humanitarną dla koczujących na granicy imigrantów
- Zobacz także: Tusk: Polskie granice muszą być szczelne i dobrze chronione
Minister Obrony Narodowej po fiasku z rozłożonym na granicy tymczasowym płotkiem z drutu kolczastego, zdecydowano się na postawienie ponad dwumetrowego płotu na granicy z Białorusią. Ma być to solidniejsza konstrukcja niż dotychczas. To pozwoli naszym służbom bezpieczeństwa na zmniejszenie zasobów ludzkich przeniesionych z innych regionów Polski na wschodnie pogranicze.
Na granicy z Białorusią powstanie nowy, solidny płot o wysokości 2,5 m. Więcej żołnierzy będzie zaangażowanych w pomoc Straży Granicznej. Wkrótce przedstawię szczegóły dotyczące dalszego zaangażowania Sił Zbrojnych RP
– zapowiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.
Na granicy z Białorusią powstanie nowy, solidny płot o wysokości 2,5 m. Więcej żołnierzy będzie zaangażowanych w pomoc Straży Granicznej. Wkrótce przedstawię szczegóły dotyczące dalszego zaangażowania Sił Zbrojnych RP. pic.twitter.com/uTQ0lKYIb4
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) August 23, 2021
Sytuacja na granicy z Białorusią jest na tyle dynamiczna, że jeszcze w miniony piątek szef MON wysłał 900 żołnierzy, którzy pomagają funkcjonariuszom ze Straży Granicznej. Jednakże zagrożenie nie tylko nie ustaje, ale wrogie działania imigrantów zmuszają do zasięgnięcia po większą ilość żołnierzy i pograniczników.
Dziś w operacji udział bierze ponad 900 żołnierzy. W razie potrzeby jesteśmy w stanie natychmiast zwiększyć zaangażowanie
– informował wówczas Mariusz Błaszczak.
W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Walka o bezpieczeństwo polskiej granicy
Od kilku miesięcy białoruskie władze używają imigrantów jako środka do politycznego nacisku na kraje Unii Europejskiej jak Polska, Litwa, Łotwa, czy Estonia. Dopiero po zaognieniu konfliktu dyplomatycznego zwłaszcza ze polskim rządem, Aleksander Łukaszenko zdecydował się na zwielokrotnienie liczby imigrantów wysyłając ich od kilkunastu dni to Polski w grupach po kilkadziesiąt osób.
Polskie służby natychmiast zaalarmowały centralne władze o zwiększającym się problemie imigracyjnym i potrzebie nadesłania wsparcia na granicę z Białorusią. Polskie służby skutecznie utrudniają przenikanie imigrantów na nasze terytorium. W kilku miejscach imigranci postanowili koczować przy granicy, a otrzymując czasem niewielkie wsparcie materialne od białoruskich pograniczników.
Wczoraj polskie ministerstwo spraw zagranicznych wysłało również notę dyplomatyczną do białoruskiego rządu z ofertą pomocy humanitarnej dla przebywających po ich stronie imigrantów. Zaoferowano władzom z Mińska przejazd polskich ciężarówek z potrzebnym wsparciem.
Polska zwróciła się z pytaniem o aktualne potrzeby istniejące po stronie białoruskiej, deklarując gotowość skierowania pomocy obejmującej m.in. namioty, łóżka, śpiwory, koce, pidżamy, pościel, czy środki ochrony osobistej, a także, w razie potrzeby, żywność i leki. Mając na uwadze powagę sytuacji, strona polska jest gotowa do natychmiastowego skierowania konwoju z pomocą humanitarną.
– czytamy w oświadczeniu resortu dyplomacji.
Dzisiaj nad ranem do miejscowości Uznarz Górny przybyły jednostki policyjne, które wzmocniły działania Straży Granicznej i wojska. Kilkaset metrów od obozowiska migrantów, które znajduje się po białoruskiej stronie, pilnują dostępu do granicy z Białorusią.
Polska Straż Graniczna wskazuje, że w całym ubiegłym roku na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, które nielegalnie przekroczyły granice. W tym roku to już około 780 cudzoziemców. SG odnotowała dotychczas ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego około 1 350 próbom pogranicznicy zapobiegli.
rmf24.pl