TVN 24 otrzymało holenderską koncesję nadawczą. Wszystko zgodnie z przepisami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Siedziba TVN

Siedziba TVN / Fot. Wikimedia Commons

Zarząd TVN24 poinformował, że w lipcu złożono wniosek o przyznanie telewizji holenderskiej koncesji nadawczej. Stacja uzyskała koncesję na nadawanie.
  • Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów.
  • Zarząd TVN S.A. wydał oświadczenie, w którym wskazał na gotowość do nadawania. Odbędzie się to nawet, gdy KRRiT nie udzieli koncesji dla stacji TVN24.
  • Polska koncesja TVN24 obowiązuje do 26 września 2021 r. TVN wniosek o jej przedłużenie złożył w KRRiT na początku lutego 2020 r.
  • Zobacz także: Abp. Jędraszewski o LGBT: „Neomarksistowska ideologia pragnie deprawować polskie dzieci”

W ubiegłą środę Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Ustawa ma na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Z powodu potencjalnego zagrożenia stacji, TVN24 otrzymało alternatywną, holenderską koncesję w razie problemów z przedłużeniem praw do nadawania w Polsce.

W odniesieniu do tego w poniedziałek oświadczenie wydał Zarząd TVN S.A.

„Biorąc pod uwagę trwające półtora roku nieuzasadnione wstrzymywanie przez KRRiT decyzji o odnowieniu koncesji dla TVN24, musimy być gotowi na każdą ewentualność. Dlatego w lipcu br. został złożony wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji na nadawanie i została ona przyznana. Jeśli KRRiT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji TVN24 do 26 września, dalsze nadawanie umożliwi, zgodnie z polskim i unijnym prawem, koncesja holenderska. Jednak ciągle wierzymy, że nie będziemy zmuszeni z niej skorzystać. Spełniamy wszelkie warunki, aby uzyskać rekoncesję w Polsce, apelujemy więc o jej niezwłoczne przyznanie” – napisano w oświadczeniu.

TVN24 otrzymało koncesję, ale to nie koniec problemów w nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji

Podkreślono, że „uzyskanie koncesji dla kanału TVN24 w Holandii w żaden sposób nie rozwiązuje problemu, z jakim mamy do czynienia w związku z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji”.

„W obecnym kształcie uderza ona we wszystkie nasze kanały, w tym w TVN, podważając wolność słowa, niezależność mediów oraz własność prywatną. Ponownie apelujemy do władz o odrzucenie tej szkodliwej nowelizacji. Jesteśmy też w pełni zdeterminowani, by bronić prawa naszych widzów i wszystkich Polaków do wolnych mediów i wolnego wyboru” – zaznaczono.

Na posiedzeniu 11 sierpnia Sejm przyjął dwie poprawki do ustawy zgłoszone przez PiS. Pierwsza z nich zakłada, że koncesje udzielone podmiotom ulegną przedłużeniu na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji. Dodatkowo, trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania dotyczące udzielenia koncesji zostają zawieszone na czas siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie – jak cała ustawa – po upływie 30 dni od ogłoszenia.

Zgodnie z intencją projektodawców toczące się procesy koncesyjne nie będą musiały być rozstrzygane. Stanie się tak, ponieważ jest dany czas na dostosowanie się nadawców do doprecyzowanego prawa.

PiS zamierza w Senacie zgłosić również poprawkę, która liberalizuje dotychczasowe przepisy. Dotyczy ona nadawania satelitarnego. Nadawca, który będzie się ubiegał o koncesję satelitarną, nie będzie musiał spełniać wymogu 49 proc. kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Koncesja TVN24 obowiązuje do 26 września 2021 r. TVN wniosek o jej przedłużenie złożył w KRRiT na początku lutego 2020 r.

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY