- Po wczorajszej ofensywie talibów na północy kraju i przejęciu większej części kraju stało się jasne, że tylko dni i godziny dzielą administrację w Kabulu od upadku
- Dzisiaj do stolicy Afganistanu wkroczyły bojówki radykalnej organizacji, natomiast przebywający w Katarze przywódcy talibów powstrzymują swoich żołnierzy od rozlewu krwi cywilów
- Oświadczyli oni również, że podejmują obecnie negocjacje pokojowe z ustępującą administracją ws. przekazania władzy
- Personel dyplomatyczny krajów Unii Europejskiej opuścił budynki i udał się w bezpieczniejsze miejsce natomiast pracownicy dyplomatyczni Stanów Zjednoczonych uciekają z Kabulu
- Zobacz także: Talibowie przejmują Afganistan. Amerykanie kompletnie bezbronni
Dla wielu tzw. demokratycznych państw Zachodnich na czele ze Stanami Zjednoczonymi spełnia się najczarniejszy scenariusz. Do stolicy Afganistanu wkroczyli Talibowie. Bojówki radykalnej organizacji islamskiej, na obrzeżach miasta stoczyli krótkie walki, lecz ich przywódcy nakazali powstrzymywać się na czas pokojowych negocjacji.
Nie chcemy, by nawet jeden afgański cywil został zraniony lub zabity, gdy przejmiemy kontrolę, ale nie ogłosiliśmy zawieszenia broni
– powiedział reporterom Reuters jeden z przedstawicieli talibów.
Z afgańskiej stolicy trwa ewakuacja dyplomatów z USA oraz Unii Europejskiej. Za pomocą śmigłowców transportowych CH-47 Chinook amerykański personel, który spędził w Kabulu ostatnie dwie dekady, udaje się w bezpieczne miejsce poza granice kraju. Przywódcy talibów zezwolili uciec z kraju wszystkim chętnym osobom na czele z upadającą administracją. Polecili również kobietom i dzieciom zamieszkujących stolicę Afganistanu, aby przeczekały ofensywę w ukryciu.
USA rozpoczęły ewakuację swojej ambasady w Kabulu. Ofensywa talibów na miasto spodziewana jest nawet w najbliższych godzinach.
— Wojciech Cegielski 🎧🎥 (@wojciechce) August 15, 2021
The U.S. begin evacuation of its embassy in #Kabul #Afghanishtan pic.twitter.com/rLAs1PGzlB
Talibowie weszli prawdopodobnie do Kabulu. W mieście słychać wymianę ognia. Trwa ewakuacja budynków rządowych. Spełnia się najczarniejszy sen dla Amerykanów. Zdjęcia z ewakuacji ambasady przejdą do historii.
— Michał Nowak (@nowakkmichal) August 15, 2021
Mimo że w niektórych miejscach afgańska armia miała wsparcie amerykańskiego lotnictwa, w ciągu kilku dni talibowie przejęli kontrolę nad większością stolic prowincji, w tym nad czwartym co do wielkości, strategicznie ważnym miastem w kraju Mazar-i-Szarif, a w niedzielę rano opanowali bez walki Dżalalabad, stolicę prowincji Nangarhar, kluczowe miasto na wschodzie kraju. Przejęli też kontrolę nad drogami łączącymi kraj z Pakistanem.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Exodus amerykańskiego wojska z Afganistanu
Prezydent USA Joe Biden polecił w sobotę wysłać dodatkowy kontyngent. Ewakuowani będą amerykańscy dyplomaci i Afgańczycy, którzy pracowali dla sił USA. Łącznie wysłanych ma być do tego kraju około pięciu tysięcy żołnierzy.
Podjęta w trybie pilnym decyzja wysłania kilku tysięcy żołnierzy odzwierciedla tragiczną sytuację afgańskich wojsk rządowych przegrywających z talibami, którzy kontynuują ofensywę w kierunku stolicy – Kabulu. Ponadto budzi to wątpliwości, co do szans na wycofanie amerykańskiego kontyngentu zgodnie z planem – ocenia Associated Press.
Biden chce oficjalnie zakończyć misję wojskową USA w Afganistanie już 31 sierpnia, wycofując się tym samym z konfliktu zbrojnego, który zapoczątkowały ataki terrorystyczne Al Kaidy na USA 11 września 2001 roku.
tvn24.pl