Sejm przyjął poprawkę Konfederacji. Zobacz co zmieni “Lex TVP”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Artur Dziambor w Sejmie

Artur Dziambor w Sejmie / Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Sejm przyjął poprawki Konfederacji w ramach „Lex TVN”. Zakładają one, że członkowie KRRiT mieliby być wybierani przy akceptacji zarówno Sejmu, jak i Senatu, gdzie większość ma opozycja.
  • Posłowie przegłosowali poprawkę Konfederacji wprowadzającą zmianę w sposobie powoływania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
  • Poseł Konfederacji: Skoro PiS chciał uszczelnić kwestie dot. własności, to przy okazji można było zrobić porządek z TVP i jej upolitycznionym zarządem.
  • Nie przeszła poprawka, która miała na celu likwidację dwumiliardowego wsparcia finansowego dla mediów publicznych.
  • Zobacz także: LEX TVN. Wyjaśniamy o co chodzi w nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

Sejm przyjął poprawki Konfederacji w ramach „Lex TVN”. Od teraz członków zarządów państwowych spółek medialnych powoływać będzie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

– W 2022 r. upływają kadencje członków KRRiT i Rady Mediów Narodowych i warto by było je odpolitycznić

– powiedział Artur Dziambor, składając poprawki Konfederacji.

Według poprawek zgłoszonych przez Konfederację kompetencje wyboru prezesa TVP oraz publicznych rozgłośni radiowych miałyby ponownie należeć do kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Obecnie szefów mediów publicznych powołuje Rada Mediów Narodowych, która jest zdominowana przez nominantów Prawa i Sprawiedliwości.

Poprawki Konfederacji zakładają, że członkowie KRRiT mieliby być wybierani przy akceptacji zarówno Sejmu, jak i Senatu, gdzie większość ma opozycja.

– Byłoby tak, jak przy wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich. Przy takim powoływaniu kandydatów dojście do kompromisu może być łatwiejsze. Krajowa Rada nie byłaby wtedy organem politycznym obozu rządzącego. To jest cel tej zmiany. Rada Mediów Narodowych w zasadzie mogłaby już nie funkcjonować

– powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Michał Urbaniak, poseł Konfederacji.

„Upolitycznione zarządzanie”

Politycy Konfederacji mają nadzieję, że uda się w ten sposób złamać partyjny monopol w TVP.

– Skoro PiS chciał uszczelnić kwestie dot. własności, to przy okazji można było zrobić porządek z TVP i jej upolitycznionym zarządem

– powiedział Urbaniak.

– Konsekwencją ustawy będzie konieczność kompromisowego składu KRRiT i Zarządu TVP od 2022, jeszcze przed wyborami w 2023. To jest sukces i skutek dzisiejszej poprawki Konfederacji

– napisał Robert Winnicki. 

Nie przeszła za to ich inna poprawka, która miała na celu likwidację dwumiliardowego wsparcia finansowego dla mediów publicznych.

Obecnie w skład Krajowej Rady wchodzi pięciu członków powoływanych: 2 przez Sejm, 1 przez Senat i 2 przez Prezydenta, spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu. Ich kadencja trwa 6 lat, licząc od dnia powołania ostatniego członka. 

wp.pl, polsatnews.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY