- W połowie czerwca powstała inicjatywa ustanawiająca 27 grudnia, rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, świętem państwowym
- Wśród osób wspierających inicjatywę znaleźli się m. in. Wojewoda Wielkopolski, Michał Zieliński, i Metropolita Poznański – abp. Stanisław Gądecki
- Inicjatywę poparł także premier Mateusz Morawiecki
- Zobacz także: Bąkiewicz: niepodległość ważniejsza od wszelkich korzyści z przynależności do UE
Pomysł ustanowienia nowego święta państwowego
Autorami idei powstania tej inicjatywy są: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział IPN, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, a także Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.
Petycja o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród osób z życia publicznego. Organizatorzy zachęcają również internautów do wsparcia pomysłu, poprzez poparcie petycji. Można to zrobić na stronie powstanie.wmn.poznan.pl.
Wśród osób popierających petycję znaleźli się m. in.: Metropolita Poznański abp. Stanisław Gądecki, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł, a także Dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Rafał Miernik.
Do powstania wielkopolskiego, powstańców wielkopolskich, żywię nie tylko ogromną miłość, podziw. (…) Ja bardzo zachęcam wszystkich zawsze w Polsce do poznania historii powstania wielkopolskiego i będę zawsze starał się wzmacniać pamięć o powstaniu wielkopolskim
– powiedział w rozmowie z Radiem Poznań, premier Mateusz Morawiecki.
Historia powstania wielkopolskiego
Jak czytamy na stronie muzeum powstania wielkopolskiego, wybuchło ono 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Ruch powstańczy błyskawicznie rozprzestrzenił się po całej niemal prowincji i do połowy stycznia 1919 r. powstańcy opanowali większą część Wielkopolski i Kujaw. Władzę nad formalnie wciąż wchodzącą w skład państwa niemieckiego prowincją przejął Komisariat Naczelnej Rady Ludowej, na czele którego stanęli: ks. Stanisław Adamski, Wojciech Korfanty i Adam Poszwiński. Naczelne dowództwo nad siłami powstańczymi objął kpt./mjr Stanisław Taczak, a w połowie stycznia 1919 r. gen. Józef Dowbor-Muśnicki.
Zwycięstwo powstania wielkopolskiego było przede wszystkim zasługą społeczeństwa wielkopolskiego, które zdobyło się na ogromny wysiłek mobilizacyjny i finansowy. Nie byłoby ono jednak możliwe bez pomocy i współpracy z Polakami pochodzącymi zza kordonu. Największą rolę odegrali polscy dyplomaci z Romanem Dmowskim na czele, którzy przekonali zachodnich sojuszników do wymuszenia na Niemcach zawieszenia broni.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
nczas.com, powstanie.wmn.poznan.pl