- Zdaniem “DGP” jeśli rząd odgórnie nie wprowadzi ograniczeń dla niezaszczepionych pracowników, zapewne wyręczą go pracodawcy.
- Według doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan, wiedza o zaszczepieniu pracownika umożliwiłaby skuteczniejsze zadbanie o bezpieczeństwo zatrudnionych, klientów oraz kontrahentów.
- W Polsce wykonano ponad 33,8 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 17 mln osób.
- Zobacz także: Pierwszy polski medal na Igrzyskach w Tokio! Wioślarki wywalczyły srebro
O sprawie pisze w środowym wydaniu “Dziennik Gazeta Prawna”. Jak czytamy w gazecie, firmom coraz bardziej doskwierają ograniczenia w pozyskiwaniu informacji o tym, którzy z pracowników przyjęli preparat przeciwko COVID-19. Zdaniem gazety możliwa jest sytuacja, w której to pracodawcy jako pierwsi wprowadzą segregację sanitarną.
“Taka wiedza umożliwiłaby skuteczniejsze zadbanie o bezpieczeństwo zatrudnionych, klientów oraz kontrahentów. Pracodawca mógłby podjąć odpowiednie działania organizacyjne, np. skierować osoby niezaszczepione do pracy zdalnej, jeśli oczywiście umożliwia to rodzaj wykonywanych obowiązków, lub przenieść je na stanowiska niewymagające bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami, klientami itp.” – wskazuje prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, cytowany przez “DGP”.
W tej chwili przeszkodą ku temu są przepisy o ochronie danych osobowych. Zgodnie z Kodeksem pracy zatrudniający może pozyskać informacje dotyczące stanu zdrowia pracownika, ale tylko za zgodą pracownika i z jego inicjatywy.
Pracodawcy swoim naciskiem wprowadzą w Polsce segregację sanitarną?
Według ustaleń “Wprost”, członkowie Rady Medycznej podczas spotkania z rządem zaproponowali m.in., żeby osoby zaszczepione były zwolnione z niektórych ograniczeń, które mogą się pojawić w wyniku kolejnej fali koronawirusa w Polsce.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
Według informacji portali, zaproponowano też wprowadzenie lub znoszenie regionalnych obostrzeń w zależności od stopnia wyszczepienia, a także mocniejsze zaangażowanie pracodawców w zachęcanie pracowników do szczepień.
“Teraz powoli analizujemy wszystkie pomysły profesorów” – mówi “Wprost” osoba z kręgów rządowych.
W Polsce wykonano ponad 33,8 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 17 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18 mln osób.
Łącznie do Polski dotarło w sumie 40 832 480 dawek szczepionki. Do punktów szczepień trafiło 34 517 410 dawek. Ponadto zutylizowano 72 996 dawek. Zgłoszono 13 645 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
dorzeczy.pl