Benedykt XVI na łamach „Herder Korrespondenz” wypowiedział się krytycznie o Kościele w Niemczech. Papież-senior przypomina, że nauczanie Kościoła musi rozwijać się z wiary i w wierze. Wskazał, że problem katolicyzmu w Niemczech wyraża się w tym, co trafnie określa się mianem Kościoła oficjalnego.
Benedykt XVI wskazuje Kościołowi w Niemczech przyczyny jego aktualnego kryzysu. Z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy swych święceń kapłańskich Papież Senior udzielił pisemnych odpowiedzi na pytania postawione przez dziennikarza niemieckiego czasopisma „Herder Korrespondenz”.
Przyczyny kryzysu Kościoła w Niemczech
Benedykt XVI swojemu rodzimemu Kościołowi w Niemczech pogrążonemu w narodowej drodze synodalnej przypomina, że nauczanie Kościoła musi rozwijać się z wiary i w wierze. Przestrzega też przed szukaniem ucieczki w samej tylko doktrynie, rozumianej jako rezerwat, oddzielony od codziennego świata. Papież-senior zaznacza, że ludzie wierzący muszą wciąż na nowo odnajdywać rzeczywistość wiary w codziennym życiu.
Benedykt XVI powrócił też do wskazówek, które pozostawił swym rodakom podczas wizyty apostolskiej w Niemczech w 2011 r. Padły wtedy ważne słowa, że Kościół musi stawać się mniej światowy, w większym stopniu nabierać dystansu do tego, co go otacza.
– Kościół składa się z pszenicy i plew, dobrych i złych ryb. Nie chodzi zatem o oddzielenie dobrych od złych, ale oddzielenie wierzących od niewierzących
– podkreślił papież-senior.
Pochodzący z Bawarii papież zauważa, że problem katolicyzmu w Niemczech wyraża się również w tym, co trafnie określa się mianem Kościoła oficjalnego.
– Dopóki w oficjalnych tekstach kościelnych przemawiać będzie tylko urząd, a nie serce i duch, dopóty trwać będzie exodus ze świata wiary
– powiedział Benedykt XVI odnosząc się do roli niemieckich biskupów.
Benedykt XVI dostrzega, że w instytucjach kościelnych – szpitalach, szkołach, Caritas – na decydujących stanowiskach zaangażowanych jest wiele osób, które nie podzielają wewnętrznej misji Kościoła. Tym samym w wielu przypadkach zaciemniają świadectwo tej instytucji.
Jego zdaniem oficjalne teksty Kościoła w Niemczech są w dużej mierze pisane przez ludzi, dla których wiara jest tylko oficjalna.
– W tym sensie muszę przyznać, że w przypadku dużej części oficjalnych tekstów kościelnych w Niemczech słowo oficjalny Kościół rzeczywiście ma zastosowanie
– przyznaje Benedykt XVI.
Zobacz także: Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek Konfederacji. Chodzi o niedziele wolne od handlu
vaticannews.va, ekai.pl