Izrael testuje nowy lek na COVID-19. Przełom w walce z pandemią?

Dodano   0  
  Loading
Szczepienie przeciwko COVID-19 działają u pacjentów z rakiem

Szczepienie. / Fot. Rhoda Baer Wikimedia Commons

Izraelska firma Oravax Medical rozpoczyna testy kliniczne leku na COVID-19. Jest to preparat stosowany w formie doustnej. Jak zauważa "The Jerusalem Post", w ciągu kilku tygodni ma uzyskać na to zgodę ministerstwa zdrowia.
  • Jak podaje “The Jerusalem Post”, nowy preparat będzie trzykrotnie bardziej skuteczny, niż obecne szczepionki. Wiąże się to z właściwościami szczepionki, która ma uderzać w trzy białka strukturalne koronawirusa.
  • Prezes Oravax, powiedział w rozmowie z gazetą “The Jerusalem Post”, że lek “powinien być znacznie bardziej odporny” na warianty koronawirusa. W tym na odnotowaną po raz pierwszy w Indiach Deltę.
  • W zamieszkanym przez około 9,3 mln osób Izraelu ponad 5,7 mln mieszkańców otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. Ponad 5,2 mln otrzymało dwie dawki.
  • Zobacz także: Koronawirus w Polsce: Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Jak podaje dziennik, “doustna szczepionka” uderza w trzy białka strukturalne koronawirusa. Dla porównania preparaty Moderna i Pfizer są nakierowane na pojedyncze białko kolczaste. Izrael testuje nowy lek na COVID-19, która może zmienić podejście koncernów farmaceutycznych do walki z pandemią.

Nowy lek na COVID-19

Nadav Kidron, prezes Oravax, powiedział w rozmowie z gazetą “The Jerusalem Post”, że lek “powinien być znacznie bardziej odporny” na nowe warianty koronawirusa. Ekspert wymienił w tym odnotowaną po raz pierwszy w Indiach Deltę.

“Nawet jeśli wirus przedostanie się przez jedną linię ochronną, będzie potem druga, a następnie trzecia” – wyjaśnił.

“Doustna szczepionka wyeliminowałaby kilka barier spowalniających szybką dystrybucję na szeroką skalę, potencjalnie umożliwiając ludziom samodzielne przyjmowanie jej w domu” – dodał Kidron.

Prezes Oravax zaznaczył, że leki przyjmowane doustnie mają zwykle mniej skutków ubocznych. Szczepionka, nad którą pracuje jego firma może być transportowana w temperaturze lodówki i przechowywana w temperaturze pokojowej.

Akcja szczepień w Izraelu

W zamieszkanym przez około 9,3 mln osób Izraelu ponad 5,7 mln mieszkańców otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. Ponad 5,2 mln otrzymało dwie dawki.

Z powodu rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronowirusa Izrael rozpoczął w poniedziałek podawanie trzeciej. Stymuluje ona organizm do zwalczania COVID-19 u dorosłych z obniżoną odpornością. W niedzielę ministerstwo zdrowia podało, że nie dotyczy to większości pacjentów chorych z nowotworami.

Izrael jest pierwszym na świecie krajem, który zatwierdził oficjalnie trzecią dawkę szczepionki mRNA. Jednak nie mówi się na razie o wprowadzeniu tego rozwiązania dla ogółu populacji.

dorzeczy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY