- Wypłaty zapomóg rządowych są efektem podpisania przez Joe Bidena ustawy American Rescue Plan Act. Legislacja warta 1,9 bln dolarów wprowadza szereg dodatkowych benefitów socjalnych dla Amerykanów.
- Zapomogi dla rodzin na dzieci mogą wynieść do 600 dolarów i będą przysługiwały rodzinom o przychodzie poniżej 150 tys. dolarów rocznie.
- Niektóre szacunki ekspertów oznajmiają, że dzięki wprowadzeniu dodatkowych wypłat rządowych, poziom ubóstwa zmniejszy się w USA o połowę.
- Zobacz także: Szwajcarscy naukowcy: Ponad jedna czwarta zakażonych COVID-19 odczuwa długotrwałe objawy po 6 miesiącach
Wypłaty są efektem przyjętej w marcu przez Kongres ustawy American Rescue Plan Act wartej 1,9 bln dolarów. Ustawa zwiększyła dotychczasową ulgę podatkową. Child Tax Credit w wysokości 2 tys. dolarów do 3 tys. lub 3,6 tys. od każdego dziecka do 17. roku życia, umożliwiła wypłacanie jej w miesięcznych ratach i udostępniła je w pełni także tym, którzy nie płacili żadnych podatków federalnych ze względu na niskie dochody. Ze świadczenia w pełnej kwocie mogą skorzystać rodziny zarabiające poniżej 150 tys. dolarów rocznie, czyli zdecydowana większość mieszkańców kraju. Social w USA prężnie rozszerza swoje zasięgi za czasu prezydentury Joe Bidena.
To jest historyczny dzień (…) By dać wam wyobrażenie, jaki wpływ będzie miała ta ulga podatkowa: spowoduje ona największy jednoroczny spadek ubóstwa dzieci w historii USA – oznajmił Biden w czwartek.
To sprawi, że ciężko pracujący rodzic będzie mógł powiedzieć swojemu dziecku: “Kochanie, teraz możemy ci kupić ten nowy aparat na zęby. Możemy zapisać cię na korepetycje, żeby pomóc ci w lekcjach matematyki, w których masz trudności. Możemy kupić ci sprzęt sportowy, żeby zapisać cię do twojej pierwszej drużyny sportowej” – mówił prezydent w Białym Domu.
Kolejny social w USA, pomoże w walce z ubóstwem?
Niektóre szacunki ekspertów oznajmiają, że dzięki wprowadzeniu dodatkowych wypłat rządowych, poziom ubóstwa zmniejszy się w USA o połowę. Nikt nie chce jednak brać pod uwagę konsekwencji tego typu programów socjalnych. Są nimi na przykład wzrost podatków, czy inflacja. Social w USA jest zjawiskiem o wiele mniej rozpowszechnionym, niż w Europie.
Według obecnego prawa rozszerzone świadczenia mają obowiązywać tylko przez rok. Jednak we wtorek Demokraci w Senacie zapowiedzieli zgłoszenie ustawy budżetowej, która ma wprowadzić ją na stałe.
rmf24.pl