Szwajcarscy naukowcy: Ponad jedna czwarta zakażonych COVID-19 odczuwa długotrwałe objawy po 6 miesiącach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Maseczka do zasłaniania twarzy.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Daniel Allgyer/Pixabay

Zmęczenie, duszność i depresja były najczęściej zgłaszanymi długotrwałymi objawami zakażenia COVID-19. Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu w Szwajcarii.
  • Zgodnie z danymi, 89% miało objawy w momencie diagnozy, a 19% wymagało hospitalizacji. Średnia wieku wyniosła 47 lat.
  • Wśród 26% osób, które zgłosiły długotrwałe objawy COVID-19, około 55% miało zmęczenie, podczas gdy 25% miało duszności, a 26% objawy depresji.
  • Zdaniem naukowców służba zdrowia musi odpowiednio zareagować na to zjawisko.
  • Zobacz także: Korea Południowa notuje wzrost zakażeń. Władze stopniowo ograniczają wolność

Długotrwałe objawy COVID-19 utrzymują się u części osób

Badanie przeprowadzone wśród dorosłych Szwajcarów, którzy zachorowali na COVID-19 wykazało, że jedna czwarta z nich odczuwała długotrwałe objawy przez sześć do ośmiu miesięcy po zakażeniu. Zmęczenie, duszność i depresja były najczęstszymi długotrwałymi objawami zgłaszanymi w tej grupie, co zdaniem autorów badania podkreśla potrzebę długotrwałej opieki nad pacjentem po zachorowaniu na COVID-19.

To badanie kohortowe oparte na reprezentatywnej, populacyjnej próbie osób zakażonych SARS-CoV-2 wykazało, że 26% nie odzyskało pełnej sprawności w ciągu 6-8 miesięcy po diagnozie, a 40% miało co najmniej jeden dalszy kontakt z opieką zdrowotną związany z COVID-19

– przekazali badacze z Uniwersytetu w Zurychu.

Zdaniem naukowców służba zdrowia musi odpowiednio zareagować na to zjawisko.

Wyniki te podkreślają potrzebę terminowego planowania zasobów opieki zdrowotnej i usług dostosowanych do potrzeb osób cierpiących na syndrom post-COVID-19

– stwierdzili.

Naukowcy badają zjawisko

Badanie objęło 431 uczestników, z których wszyscy byli testowani z wynikiem dodatnim między lutym a sierpniem 2020 roku. Zgodnie z danymi, 89% miało objawy w momencie diagnozy, a 19% wymagało hospitalizacji. Średnia wieku wyniosła 47 lat.

Naukowcy stwierdzili wyższy odsetek kobiet i hospitalizacji w grupie, u której objawy nie ustąpiły 6-8 miesięcy po diagnozie. Wśród 26% osób, które zgłosiły długotrwałe objawy COVID-19, około 55% miało zmęczenie, podczas gdy 25% miało duszności, a 26% objawy depresji.

Na całym świecie prowadzone są badania dotyczące długotrwałych objawów COVID-19, w których naukowcy starają się zidentyfikować przyczyny, czynniki ryzyka, a nawet sposoby łagodzenia objawów u pacjentów, którzy zgłaszają je wiele miesięcy po otrzymaniu dodatniego wyniku testu. W Europie kilka badań sugeruje, że zjawisko to może występować również u dzieci.

Zobacz także: Zagrożona przyszłość polskich przewoźników. Rząd przyjął pakiet mobilności

foxnews.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY