- Badanie przeprowadzone przez Social Changes pokazuje mocny mandat społeczny dla polskiego rządu w sprawie nieuzasadnionych roszczeń żydowskich oraz walki z fałszywą narracją historyczną.
- Według sondażu 62 proc. Polaków uważa, że Polski rząd powinien sprzeciwić się roszczeniom Izraela i środowisk żydowskich w sprawie tzw. mienia bezdziedzicznego.
- Polacy są zgodni ponad podziałami również w kwestii walki z fałszywą narracją historyczną, która przypisuje narodowi polskiemu winę za Holokaust. W tej kwestii 75 proc. badanych wyraża zdecydowane stanowisko.
- Zobacz także: Piłkarskie EURO jako polityczne narzędzie [OPINIA]
Z sondażu wynika, że Polacy są przeciwni roszczeniom żydowskim. Social Changes zadało pytanie o sprzeciw polskiego rządu wobec roszczeń żydowskich.
“Czy Polski rząd powinien sprzeciwiać się roszczeniom Izraela i środowisk żydowskich w sprawie tak zwanego mienia bezspadkowego, czyli majątku po Żydach będących polskimi obywatelami, którzy zostali zamordowani przez Niemców podczas II Wojny Światowej?” – brzmiała ankieta.
Polacy przeciwni roszczeniom żydowskim i zakłamywaniu historii
Odpowiedź twierdzącą wyraziło aż 62 proc. badanych. Przeciwnego zdania było zaledwie 13 proc. respondentów. Zdecydowane stanowisko rządu w tej sprawie popierają wyborcy wszystkich trzech największych partii politycznych. Są to Zjednoczona Prawica, Koalicja Obywatelska oraz Polska 2050.
Polacy są przeciwni roszczeniom żydowskim, ale wspólnym głosem mówią również w innej kwestii. Chodzi o walkę z przypisywaniem narodowi polskiemu winy za Holokaust. Twarde stanowisko w tej sprawie popiera aż 75 proc. badanych. W tej kwestii również wyborcy wszystkich trzech głównych sił politycznych są zgodni.
Badanie udowadnia, że rząd Zjednoczonej Prawicy posiada mocny mandat społeczny. W sondażu widać poparcie wyborców do stawienia oporu nieuzasadnionym roszczeniom żydowskim oraz pracy nad nowelizacją ustawy o KPA. W kwestii roszczeń żydowskich uzyskali 82 proc. wsparcia własnego elektoratu, a w sprawie walki z kłamstwami historycznymi 89 proc.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1057 osób w dniach od 2 do 5 lipca 2021 roku.
wpolityce.pl