To już oficjalnie. Obostrzenia rządu są nielegalne. Znamy wyrok Sądu Najwyższego: “Zakaz wprowadzony bez należytej podstawy prawnej”

Dodano   11
  Loading
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy / fot. User:Darwinek Wikimedia Commons

Sąd Najwyższy ocenił legalność obostrzeń wprowadzonych przez rząd Mateusza Morawieckiego w czasie pandemii w 2020 roku. Zdaniem sądu: "Zakaz zgromadzeń w pandemii z 2020 r. wprowadzony został bez należytej podstawy prawnej, w drodze rozporządzenia, zamiast ustawy." Wyrok uwzględnił kasację RPO oraz uniewinnił dwóch mężczyzn, którzy ukarani zostali za udział w zgromadzeniu.
  • Wyrok Sądu Najwyższego określa wprowadzony przez rząd 9 października ubiegłego roku zakaz zgromadzeń publicznych za nielegalny. SN uniewinnił dwóch mężczyzn ukaranych grzywną za udział w zgromadzeniu publicznym w ubiegłym roku.
  • Według argumentacji sądu, regulacje rządu nie są zgodne z prawem, gdyż nie zostały one wprowadzone w drodze ustawy. Rozporządzenie nie ma żadnej mocy prawnej.
  • Rzecznik Praw Obywatelskich już wielokrotnie odwoływał się w sprawie legalności obostrzeń wprowadzanych przez rząd. Jego wnioski w postaci kasacji do Sądu Najwyższego zostawały zawsze rozpatrywane na korzyść pokrzywdzonych.
  • Zobacz także: PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Hołowni. Komitet bezprawnie przyjął 200 tys. zł

Zdaniem Sądu Najwyższego, rozporządzenie wprowadzone przez Radę Ministrów dnia 9 października ubiegłego roku i przepis o zakazie zgromadzeń nie posiadają żadnej mocy prawnej. Regulacje w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zakazujące organizowania zgromadzeń “zostały wydane z przekroczeniem delegacji ustawowej”. Wynika z tego, że zakaz zgromadzeń i inne obostrzenia wprowadzane drogą rozporządzenia były od początku bezprawiem forsowanym przez rząd.

Obostrzenia rządu bezprawiem

“To pierwsze takie orzeczenie Sądu Najwyższego co do zakazu zgromadzeń” – podkreśliło w poniedziałek Biuro RPO, informując o tym zapadłym na początku lipca orzeczeniu.

Już wielokrotnie wcześniej Sąd Najwyższy uchylał wyroki sądów niższych instancji w sprawie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Na wnioski RPO, SN zajmował się sprawami zakazu przemieszczania się w pandemii lub nakazu zasłaniania ust i nosa. We wszystkich tych sprawach sąd stawał po stronie obywateli stwierdzając, że przepisy narzucone przez rząd są niezgodne z prawem. Teraz przyszła kolej na stwierdzenie tego samego w kwestii zakazu zgromadzeń publicznych.

“Podstawą zakazu zgromadzeń publicznych nie mogła być ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, do której rząd odwoływał się w kolejnych rozporządzeniach. Problem w tym, że ta ustawa nie daje podstaw do takich ograniczeń wolności” – argumentował w swojej kasacji RPO.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, ustawa ta “w przypadku zgromadzeń pozwala wyłącznie na zakazanie »widowisk i innych zgromadzeń ludności«, nie dotyczy więc chronionych konstytucyjnie m.in. zgromadzeń spontanicznych”.

Rozporządzenie nie posiada mocy prawnej

Sąd Najwyższy w argumentacji swojego wyroku podziela linię argumentacyjną RPO. Sprawę rozpatrywało w Izbie Karnej trzech sędziów ze Zbigniewem Puszkarskim na czele.

“Zakaz ten został wprowadzony bez należytej podstawy prawnej – w drodze rozporządzenia – zamiast ustawy oraz wbrew regulacjom zawartym w art. 57 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP” – wskazał SN w uzasadnieniu wyroku.

Przywołane przepisy konstytucji zapewniają wolność zgromadzeń, która może być ograniczona tylko ustawą.

W związku z wyrokiem oraz zaprezentowaną argumentacją, sąd uniewinnił dwóch mężczyzn. Brali udział w zgromadzeniu publicznym pod jednym z biur poselskich w Tarnowskich Górach. Jednocześnie SN uchylił orzeczenie skazujące i uniewinnił ukaranych grzywną także w zakresie obwinienia o złamanie obowiązku zakrywania nosa i ust. Nakaz ten – jak uznał SN, powołując się na swe wcześniejsze orzecznictwo, także wydany został z przekroczeniem delegacji ustawowej. Jest to kolejny wyrok sądu, który mówi wprost, że obostrzenia nakładane na obywateli przez rząd są bezprawiem.

onet.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze
Aga
Gość
Aga
6 lipca 2021 11:52

Wreszcie Sąd Najwyższy ustosunkowal się do przepisów prawa a nie do politycznych widzimisię rządzacych. Przypomnę, że prezes Rady Ministrów czyli premier Morawiecki i kierowany przez niego rząd ponosi pełną odpowiedzialność za skutki swoich błędnych decyzji w związku z pandemią czyli obostrzen, zamykania gospodarki oraz wszelkich działań lub zaniechania działań ze szkodą dla Polski i Polaków. Przypomnę, że tak jak każdy z nas podejmując jakikolwiek działanie musi oszacować ryzyko i skutki swoich działań tak samo Morawiecki powinien uzyskać audyt i opinie kompetentnego grona specjalistow wielu branż dotyczących życia społecznego, gospodarczego, finansowego, umiejących kalkulowac i oceniać ryzyko i skutki decyzji, umiejących tworzyć i analizować modele matematyczne przyszłych zdarzeń. A tutaj nic takiego nie miało miejsca. Rząd uznał , że wszystko wie.

fenek
Gość
fenek
10 lipca 2021 09:24
Reply to  Aga

No przecie

Last edited 6 miesięcy temu by fenek
zdzicho
Gość
zdzicho
6 lipca 2021 12:04

Konieczne jest także orzeczenie SN czy Minister Zbrodnia* podlega sądom w ‘polsce’, czy też jest bezkarny a za ok. 200 tys. ‘nadmiarowych’ zgonów w ‘polsce’ nikt nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Czy za śmierć tylu ludzi sprawcy odpowiadać będą tylko ‘politycznie’?

Jak Tusk za Smoleńsk?

Piotr
Gość
Piotr
7 lipca 2021 07:00

A jak to się ma do obecnych przepisów i obostrzeń?

Jakub
Gość
Jakub
7 lipca 2021 10:49
Reply to  Piotr

chuja mogą napiszę w skrócie

TAMARA
Gość
TAMARA
7 lipca 2021 14:38

Dzisiaj odmówiono mi obsługi w sklepie (7.07.2021).
W jaki sposób zaskarżyć sklep?
Dziękuję za pomoc

Bożydar
Gość
Bożydar
7 lipca 2021 23:46
Reply to  TAMARA

Napisz na kanale Prosto o prawie. Tam jest prawnik co odpowie na twoje pytanie. Kanał jest na YT

piotr
Gość
piotr
11 lipca 2021 12:38

to maseczki trzeba nosić czy ich nie trzeba nosić bo już nic nie wiadomo.

Donald
Gość
Donald
11 lipca 2021 19:16
Reply to  piotr

Żadnych masek!
Konstytucja gwarantuje prawo do swobodnego oddychania o nie można traktować każdego jak zarażonego!

Donald
Gość
Donald
11 lipca 2021 19:17
Reply to  piotr

Teraz maski a za chwilę żółta gwiazda na plecach…..

Zbigniew
Gość
Zbigniew
12 lipca 2021 23:50

Czy Morawiecki zostanie pociagnięty do odpowiedzialności za ewidentne złamanie prawa ?
A co z grozbami karalnymi ze strony Kaczyńskiego o przymusowych szczepieniach? To są poważne oskarzenia.
Zdało by się tych obu towarzyszy z socjalistycznego PIS postawić przed sądem

POLECAMY