- Do spotkania Duda-Biden doszło podczas szczytu NATO w Brukseli. Zaproszenie wystosowała strona amerykańska.
- Według Krzysztofa Szczerskiego, głównym tematem rozmów było bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, w tym obecność wojsk amerykańskich w Polsce.
- Prezydencki minister w programie “Woronicza 17” potwierdził, że wojska amerykańskie pozostaną w Polsce.
- Zobacz także: Pożar w Nowej Białej: Ogromne straty, 100 osób bez dachu nad głową
14 czerwca podczas szczytu NATO w Brukseli doszło do spotkania prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Joe Bidena. Rozmowa odbyła się na zaproszenie strony amerykańskiej i dotyczyła współpracy w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa militarnego i ekonomicznego naszego regionu. Tematem rozmów liderów obu państw były też wojska amerykańskie w Polsce.
Wojska amerykańskie zostają w Polsce
O kulisach kilkominutowej rozmowy Andrzeja Dudy z Joe Bidenem opowiadał prezydencki minister Krzysztof Szczerski w programie “Woronicza 17” na antenie TVP Info. Utrzymuje on, że rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa militarnego, współpracy wojskowej oraz „potwierdzenia zwiększenia obecności na wschodniej flance NATO”. Dodał, że wojska amerykańskie pozostaną w Polsce.
“W ramach nowej doktryny Sojusz wszystkie siły będzie kierował do obrony całego terytorium, nie tylko siły wydzielone, jak jest dzisiaj, tylko całość sił NATO będzie zwiększona i używana na tych potencjalnie zagrożonych odcinkach”
– mówił Szczerski.
“Rozmowy prezydentów potwierdziły obecność amerykańską w Polsce. Po to prezydent Duda spotkał się z prezydentem Bidenem, żeby potwierdzić kontynuowanie obecności amerykańskiej w Polsce i mimo zmiany składu Białego Domu to bezpieczeństwo Polski będzie w sojuszu z USA kontynuowane. To najważniejsze ustalenie, jeśli chodzi o rozmowy”
– podkreślił.
Szczerski dementuje dezinformację na temat spotkania w Brukseli
Minister odniósł się także do dezinformacji, jaka krążyła na temat spotkania prezydentów. Według niego spotkanie Duda-Biden odbyło się w cztery oczy w miejscu, do którego dostęp mają wyłącznie przywódcy państw sojuszniczych.
“Tam nie mają dostępu fotoreporterzy i po spotkaniu poproszono prezydenta Polski i USA, czy mogą wyjść zrobić sobie zdjęcie, bo nie było dokumentacji” – dodał mówiąc, że to spotkanie było na zaproszenie strony amerykańskiej.
Aktualnie funkcjonuje w Polsce 9 baz wojskowych, w których stacjonuje armia amerykańska. Dodatkowo istnieje 5, w których stacjonują wojska państw – członków NATO, w tym także amerykańskie.
Liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących rotacyjnie, ale na stałe, w Polsce wynosi 5,5 tys.
tvp.info