Ministerstwo Zdrowia złożyło projekt Funduszu Kompensacyjnego do konsultacji publicznych. Z założeń projektu wynika, że odszkodowania należne będą pacjentom, u których wystąpiły skutki uboczne szczepienia.
- Ministerstwo Zdrowia zapowiada fundusz, z którego wypłacane będą odszkodowania.
- Projekt obejmie osoby, które ucierpiały po szczepieniu przeciw COVID-19.
- Zobacz także: „Za przyczyną Maryi”: Przedsprzedaż
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 czerwca. Odszkodowania wypłacane będą także osobom zaszczepionym wcześniej. O rekompensatę wnioskować będą mogły osoby, u których wystąpił NOP (niepożądane odczyny poszczepienne). W dokumencie zaznaczono, że będą to pacjenci, których hospitalizacja wynosi co najmniej 14 dni. Innym przypadkiem jest wstrząs anafilaktyczny, który również zostanie objęty ustawą o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.
Projekt ministerialny uprości procedurę związaną z uzyskaniem rekompensaty. Od teraz poszkodowani nie będą skazani na odbycie drogi sądowej. Jedynym obowiązkiem będzie złożenie wniosku do Rzecznika Praw Pacjenta.
Odszkodowania mają być wypłacane od 1 czerwca, lecz obejmie wszystkich pokrzywdzonych zaszczepionych po 26 grudnia ubiegłego roku.
Ocena Skutków Regulacji załączona do ustawy informuje – Świadczenia kompensacyjne będą uzyskiwane na drodze decyzji administracyjnej wydanej przez Rzecznika Praw Pacjenta w wyznaczonym przepisami terminie na rozpatrzenie wniosku (do 60 dni), co zapewni szybkie ustalenie prawa do przedmiotowego świadczenia i jego wypłatę w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji – głosi treść projektu.
Wypłacana kwota
Ustawa reguluje też kwoty wypłacane w odszkodowaniu – Jej wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od czasu trwania hospitalizacji, przy czym dolny limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 10 000 zł w przypadku hospitalizacji wynoszącej 14–30 dni, górny – 100 000 zł w przypadku hospitalizacji trwającej ponad 120 dni – czytamy na stronie mp.pl.
Z treścią całego projektu można zapoznać się w Rządowym Centrum Legislacji.