Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w rozmowie dla “Gazety Polskiej Codziennie” podzielił się swoimi uwagami odnośnie obecnej sytuacji w armii i sektora militarnego. Paweł Soloch uważa, że potrzeba pilnie zrestrukturyzować system zarządzania przemysłem obronnym, który będzie kluczowy dla modernizacji armii.
- Plany restrukturyzacyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego
- Biuro Prezydenta Andrzeja Dudy współpracuje z Kancelarią Premiera w kwestii obrony kraju
- Modernizacja armii przeprowadzana w oparciu o polską zbrojeniówkę państwową i prywatną
- Zobacz także: Izrael: Grupa „żydowskich osadników” aresztowana pod zarzutem terroryzmu wobec Palestyńczyków
Polskie rządy od kilku lat kładą naciski na modernizację nie tylko uzbrojenia polskiej armii pozyskiwanego z rynku zagranicznego, lecz również i z rynku wewnętrznego. Szczególnie wiodącą rolę w wspieraniu polskiego przemysłu zbrojeniowego posiadają obecne rządy Prawa i Sprawiedliwości. Obecne rządy kupują polskie systemy obronne jak armatohaubice Krab czy też karabinki automatyczne Grot.
Soloch chce zrestrukturyzować zarządzanie przemysłem obronnym
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w wywiadzie dla “Gazety Polskiej Codziennie” nakreślił plany odnośnie polepszenia sytuacji naszego kraju w sprzedaży uzbrojenia – “To wyzwanie będące jednym z priorytetów prezydenta, który wspiera w tym zakresie wysiłki rządu. Zgodnie z tym BBN współpracuje zarówno z resortem obrony, jak i Komitetem ds. Bezpieczeństwa Narodowego kierowanym przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego” – powiedział.
“Na pewno nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Musimy zrestrukturyzować system zarządzania przemysłem obronnym, ale również w taki sposób opracować plany modernizacji sił zbrojnych, aby modernizacja wymuszała unowocześnienie przemysłu obronnego” – stwierdził Paweł Soloch.
Według wiedzy prezydenckiego ministra ds. obronnych, przywódca polskiego państwa Andrzej Duda ma być gorącym zwolennikiem koncepcji budowy obrony powietrznej krótkiego zasięgu “Narew”. Wolą Prezydenta jest oparcie tego systemu o polski przemysł, zgodnie z intencjami przestawionymi przez Polską Grupę Zbrojeniową.
“Kiedy mówimy o polskim przemyśle zbrojeniowym, mamy też na myśli przemysł państwowy i prywatny. Oba sektory pracują na rzecz sił zbrojnych, oba budują siłę i innowacyjność polskiej gospodarki, oba mają też swoje zobowiązania względem obronności” – zaznaczył szef BBN.