Organizacja Narodów Zjednoczonych nakazuje państwom, które ratyfikowały Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych (w tym Polsce) zagwarantowanie „prawa do aborcji„.
Aborcja “legalna, skuteczna i przystępna”
Jednocześnie wzywa kraje w których istnieje już „wspomagane samobójstwo” do zagwarantowania odpowiednich procedur jego wykonywania. Stwierdzono to w Komentarzu Ogólnym dotyczącym art. 6 Paktu dotyczącego prawa do życia.
Wspomniany Pakt gwarantuje prawo do życia. Mimo to ONZ w Komentarzu nakazuje Państwom Stronom Paktu zapewnienie możliwości aborcyjnego zabicia dziecka w określonych przypadkach.
Stwierdzono też, że państwo nie może ustanawiać ograniczeń w dostępie do aborcji, które rzekomo miałyby stanowić dyskryminację matek. Zobowiązuje się również kraje, aby aborcja była zawsze legalna a dostęp do niej „skuteczny i przystępny”.
Ochrona osób, które dopuściły się aborcji
Komentarz odnosi się także do aspektów społecznych aborcyjnego zabicia dziecka. Wynika z niego, że młodzież powinna być edukowana o aborcji i mieć dostęp do środków hamujących płodność.
ONZ stwierdził też, że kobiety i dziewczęta które dokonały aborcyjnego zabicia dziecka muszą mieć zagwarantowaną przez państwo „ochronę”. W trakcie jak i po przeprowadzeniu aborcji.
Ma ona polegać na zapewnieniu ,,poufności”.
W praktyce oznacza to ograniczenie prawa najbliższej rodziny do informacji o nienarodzonym dziecku. Oznacza to też ograniczenie prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami.
Oficjalna zgoda na eutanazję?
W Komentarzu jest mowa także o eutanazji i wspomaganym samobójstwie.
ONZ uznaje, że decyzja człowieka, który cierpi, o swojej śmierci jest wystarczająca do zniesienia gwarantowanej przez państwo ochrony prawa do życia. Jednocześnie rodzi po stronie państwa obowiązek pomocy we „wspomaganym samobójstwie”.
– “Prawo do życia dziecka nienarodzonego zostało całkowicie pominięte w przyjętym Komentarzu. Wciąż jednak obowiązuje art. 6 ust. 5 Paktu, który potwierdza, że nienarodzone dziecko posiada odrębną podmiotowość prawną w stosunku do swojej matki oraz że jego prawo do życia jest chronione.” – zaznacza Rozalia Kielmans-Ratyńska, Zastępca Dyrektora Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.
Przyjęty Komentarz jest niezgodny z porozumieniem zawartym przez sygnatariuszy Paktu na Międzynarodowej Konferencji w sprawie Ludności i Rozwoju w Kairze. Stanowi ono, że „wszelkie środki lub zmiany związane z aborcją w systemie opieki zdrowotnej mogą być ustalone tylko na szczeblu krajowym lub lokalnym według krajowego procesu legislacji”.
Ponadto Komentarz ten nie jest prawnie wiążący.
W praktyce oznacza to, że Państwa Strony Paktu nie muszą wprowadzać do swoich porządków prawnych przyjętych w nim postanowień. Nie są też związane przedstawioną przez Komitet Praw Człowieka interpretacją prawa do życia.
misyne.pl