Themis wydało oświadczenie, w którym napisało m.in., że “w całości popiera stanowisko Sądu Najwyższego z dnia 2 sierpnia (…) na mocy, którego SN wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.
Stowarzyszenie odnosi się do działań ministerstwa, prokuratury czy Andrzeja Dudy. Według nich ich działalność jest – niedopuszczalną ingerencję w sferę władzy sądowniczej, rażąco naruszając zasadę nieusuwalności sędziów, którą gwarantuje art. 180 konstytucji.
Themis podkreśliło, że w pełni zgadzają się również z oceną SN, iż tylko zawieszenie stosowania zakwestionowanych przepisów jest w stanie zapewnić skuteczność orzeczenia TSUE. Dodało również, że wypowiedzi członków rządu mogą być podstawą pociągnięcia ich autorów do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Wzywamy władze państwowe do respektowania w pełnym zakresie powołanego postanowienia SN oraz potępiamy nieodpowiedzialne i niekompetentne wypowiedzi przedstawicieli Prokuratury Krajowej, Ministerstwa Sprawiedliwości i Kancelarii Prezydenta RP, deprecjonujące jego skuteczność – napisali w oświadczeniu.
Wypowiedzi te, kwestionując prawo SN do wystąpienia z pytaniem prejudycjalnym do TSUE, podważają członkostwo naszego kraju w Unii Europejskiej, przez co są rażąco sprzeczne z polską racją stanu. Formułowanie takich wypowiedzi przez przedstawicieli korporacji prawniczych powinno być podstawą ich odpowiedzialności dyscyplinarnej – można przeczytać w oświadczeniu.
Stowarzyszenie Sędziów „Themis” – drugie co do wielkości stowarzyszenie zawodowe sędziów w Polsce. Zostało założone w 2010.