We Lwowie zdewastowano tablicę upamiętniającą Wojciecha Kilara! Przy dawnej ulicy Sapiehy 89 (dzisiaj – Bandery), gdzie w 1932 r. urodził się Wojciech Kilar, w nocy ze środy na czwartek (27 na 28 czerwca) zdewastowano tablicę wykonaną z brązu, poświęconą kompozytorowi.
W czwartek na Ukrainie jest obchodzone święto Konstytucji, które również zostało uczczone we Lwowie. Jeszcze kilka dni temu prawie nikogo nie obchodziło, że „prawicowi radykałowie” (tak ich określa miejscowa prasa) przenieśli kamień poświęcony wojownikom za wolność Ukrainy z jednego z miejsca do drugiego, a mianowicie postawili go pod już zamkniętym i ogrodzonym pomnikiem radzieckim. Przeniesienie tego kamienia organizował Nacjonalny Korpus Ukrainy. Po prostu postanowili, że powinien znajdować się w innym miejscu, co wywołało oburzenie w sieciach społecznościowych.
Natomiast w czwartek we Lwowie odbywały się uroczystości z okazji 22 rocznicy Konstytucji Ukrainy. Przedstawiciele władz miasta oraz władz obwodowych składali kwiaty pod pomnikiem Tarasa Szewczenki i Wiaczesława Czornowoła, brali udział w różnych konferencjach oraz występach bądź obserwowali parady orkiestry.
Lwy na cmentarzu Obrońców Lwowa nadal w paczkach
Gdzieś przy bocznej ul. Potockiego (obecnie – Czornowoła) odnaleziono pod asfaltem żydowskie płyty cmentarne. W związku z tym, wstrzymano prace dot. odnowienia drogi na prośbę społeczności żydowskiej miasta Lwowa, jednocześnie nie reagując na prośby ze strony polskiej odnośnie tego, że na cmentarzu Obrońców Lwowa lwy nadal stoją zamknięte w paczkach. Natomiast gorliwi i mądrzy turyści odrywają deski z pudeł, w które lwy są zapakowane, nie wiedząc lub nie chcąc wiedzieć, że tak naprawdę tym samym szkodzą polskiemu Towarzystwu Opieki nad Grobami Wojskowymi, które opiekuje się cmentarzem Orląt, dba o porządek i sprząta go.
We Lwowie, przy dawnej ulicy Sapiehy 89 (dzisiaj – Bandery), gdzie w 1932 r. urodził się Wojciech Kilar, dziś w nocy zdewastowano tablicę wykonaną z brązu, poświęconą kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi.https://t.co/YiquTMZABN pic.twitter.com/4OfNWmuOOv
— ludka14 (@ludka142) 29 czerwca 2018
Żadnej miejscowej prasy nie zaciekawił też fakt zniszczenia tablicy poświęconej zmarłemu w 2013 roku kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi. Tablica została odsłonięta podczas 3. przeglądu najnowszych filmów polskich we Lwowie. Kompozytora światowej sławy uhonorowano umieszczając ten znak pamiątkowy na domu rodzinnym.
Przypominamy, że w nocy z 27 na 28 czerwca, jak zawsze, nieznani sprawcy próbowali wyrwać tablicę, lecz część została nienaruszona. Po prostu podważono ją ciężkim metalowym przedmiotem.
Na razie czekamy na oficjalną reakcję władz miejscowych, jak również przedstawicieli polskiej placówki dyplomatycznej we Lwowie.
źródło: dzienniknarodowy.pl / polmedia.pl