Dziś Parlament Unii Europejskiej będzie głosował za wprowadzeniem nowego prawa autorskiego, które zablokuje swobodną wymianę treści w internecie.
Chodzi o dyrektywę dotyczącą praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Oburzenie internautów wzbudzają dwa zapisy, a konkretnie art. 11 i art. 13. Dziś dyrektywa procedowana jest w komisji JURI Parlamentu Europejskiego.
Podatek od linków, czyli “ancillary copyrights”
Ancillary copyrights to prawo, które pozwala na zarabianiu wydawcom wtedy, gdy nawet niewielki fragment tekstu, nagłówka czy tytułu będzie udostępniony w Internecie.
Takie prawo wprowadzono już kilka lat temu w Niemczech i Hiszpanii, ale poniosło fiasko. Nowe prawo generalnie zaszkodziło rynkowi, ale unijni urzędnicy twierdzą, że jedynie dlatego bo nie zostało wprowadzone w całej Unii Europejskiej.
Filtrowanie treści
Drugim problemem jest filtrowanie pirackich treści. UE chce odejśc od dotychczasowej zasady, że platformy internetowe są jedynie pośrednikami w dostarczaniu treści. Gdy w życie wejdzie procedowane dziś prawo platformy internetowe będą odpowiedzialne za wszystko co zostanie na nich umieszczone przez internautów. Będą więc odpowiadać za wszystko prawnie.
Jak pisze portal Niebezpiecznik.pl:
Filtry treści to ziszczenie dokładnie tych idei, które przyświecały ACTA. Poskakaliśmy sobie, a 6 lat później może dojść do wprowadzenia tego, przeciwko czemu tak niezłomnie protestowaliśmy. Teraz prawie nikt nie protestuje
O komentarz do sprawy poprosiliśmy europosła partii Wolność Dobromira Sośnierza:
– Jako wolnościowiec jestem z zasady przeciwny wzmacnianiu praw autorskich, które są sprzeczne z prawem własności. To co w tej dyrektywie jest proponowane to kolejne kreowanie niepotrzebnego prawa. Chociaż nie wszystkie obawy co do jej interpretacji podzielam, to faktycznie porównania z ACTA są słuszne. To kolejna próba kontroli internetu.
Jak poinformowała europosłanka Partii Piratów Julia Reda art. 11 i art. 13 dyrektywy został już przegłosowany na komisji JURI.
#Article13, the #CensorshipMachines, has been adopted by @EP_Legal with a 15:10 majority. Again: We will take this fight to plenary and still hope to #SaveYourInternet pic.twitter.com/BLguxmHCWs
— Julia Reda (@Senficon) 20 czerwca 2018