Dziś obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie zwaną Bożym Ciałem.
W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Już pod koniec XIV w. święto było obchodzone we wszystkich diecezjach. Było ono zawsze zaliczane do świąt głównych. Od końca XV w. przy okazji tego święta udzielano błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Naturalna szczepionka przed zdziczeniem, czyli również przed islamizacją. I jaka piękna!#BożeCiało pic.twitter.com/iuTBCfboFP
— Rafał Ostrowski (@konserwa100) 31 maja 2018
W Polsce Boże Ciało jest wolne od pracy. Katolicy w tym dniu mają obowiązek wziąć udział we Mszy św. Wierni uczestniczą również w procesjach Bożego Ciała.
Wychodzimy z Chrystusem ukrytym pod postacią chleba w Najświętszym Sakramencie na ulice naszych miast i wiosek, prosząc, aby “Jego konkretna obecność pośród nas, ta konkretna, rzeczywista, realna, bo tak ją przez wiarę uznajemy w Najświętszym Sakramencie, żeby była dla nas źródłem błogosławieństwa, żeby otwierała nasze serca, żeby przemieniała nas wewnętrznie w tych sytuacjach, w których codziennie żyjemy – mówił abp Wojciech Polak.
Boże Ciało w Poznaniu. Tysiące ludzi. #Procesja pic.twitter.com/8Vl4MVDSeF
— Wojciech Wybranowski (@wybranowski) 31 maja 2018
w tym roku, kolejny raz, rzecznik Episkopatu Polski zachęcił, żeby w mediach społecznościowych pokazywać zdjęcia i filmy z tego, jak przeżywamy w Polsce Boże Ciało. Filmy i zdjęcia możemy oznaczyć hasztagiem #Procesja.
Rzecznik KEP: #Procesja łączy miliony katolików na Boże Ciało.
Stwórzmy w mediach społecznościowych obraz tego, jak przeżywamy w Polsce Boże Ciało. Dzielmy się zdjęciami i nagraniami wideo, oznaczając je #Procesja.
Więcej: https://t.co/hFJ3L146ts pic.twitter.com/vP9ruJwaFk— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) 30 maja 2018
Z okazji święta Robert Winnicki przypomniał również słowa Romana Dmowskiego: Wielki naród (..) musi nosić wysoko sztandar swej wiary. Musi go nosić tym wyżej w chwilach, w których władze jego państwa nie noszą go dość wysoko, i musi go dzierżyć tym mocniej, im wyraźniejsze są dążności do wytrącenia mu go z ręki.
https://www.facebook.com/robertwinnickipubliczny/photos/a.747792725265334.1073741831.394579780586632/1903743006336961/?type=3&theater