W porannej audycji HirTV wyemitowanej we wtorek 20 marca przewodniczący Jobbiku i kandydat narodowców na premiera – Gábor Vona opowiedział o zorganizowanym w poniedziałek wieczór spotkaniu, w którym on i dyrektor administracyjny partii Jobbi – Gábor Szabó, spotkali się z szefostwem LMP.
Polityka Może Być Inna! (Lehet Más a Politika!, LMP) to węgierska partia polityczna powstała w 2009 r. na bazie niewielkiego ruchu społecznego. Opowiada się za ochroną środowiska oraz zrównoważonym rozwojem, walką z korupcją, większą partycypacją społeczeństwa w decyzjach politycznych, odrzucając – jej zdaniem – przestarzały i nieadekwatny podział na lewicę (socjalistów i liberałów) oraz prawicę (Fidesz). Liderami partii są: András Schiffer i Bernadett Szél. Ugrupowanie należy do Europejskiej Partii Zielonych. W wyborach parlamentarnych w 2014 r. LMP zdobyła 5,3% głosów, co dało jej 5 miejsc w 199-osobowym Zgromadzeniu Narodowym.
Współpraca partii opozycyjnych
LMP chciała skłonić wszystkie partie opozycyjne do ścisłej współpracy, aby w każdym okręgu wyborczym był tylko jeden kandydat przeciwko politykowi z Fideszu premiera Orbana. Gábor Vona wyjaśnił, że jego partia jest „otwarta na propozycje LMP” i „trzeba negocjować, ponieważ istnieje wiele problemów, które należy uporządkować i do tego Jobbik i LMP mogą musieć pracować razem”. Szef Jobbiku zauważył również, że „nasza partia startuje sama w wyborach, nie chcemy współpracować z ‚partiami XX wieku’ i nie chcemy również zawierać lokalnych porozumień” (w propagandzie Jobbiku przedstawia się własną partię jako nowoczesną, na miarę XXI wieku; podczas, gdy pozostałe ugrupowania są osadzone w XX wieku – przyp.red.).
Według ostatniego sondażu (Zri z 20 marca) na narodowców 8 kwietnia zagłosuje 19 % wyborcówhttps://t.co/mrAjRdDnvD
— Dziennik Narodowy (@Dziennik_N) 22 marca 2018
Liderzy narodowców i LMP zgodzili się co do jednego: najważniejsza jest nie koordynacja partii, ale wysoka frekwencja wyborcza, ponieważ jeśli osiągnie ona min. 70 %, Fidesz będzie w mniejszości.
– Każdy obywatel musi przyprowadzić jak najwięcej osób do urny wyborczej – podsumował Vona.
Wybory parlamentarne na Węgrzech w 2018 roku zostały zarządzone na dzień 8 kwietnia. 199 członków Zgromadzenia Narodowego zostanie wybranych za pomocą dwóch metod; 106 zostanie wybranych w okręgach jednomandatowych w drodze głosowania w pierwszej kolejności, przy czym pozostałych 93 zostanie wybranych z jednego ogólnokrajowego okręgu wyborczego za pomocą ordynacji proporcjonalnej. Próg wyborczy wynosi 5%, przy czym dla koalicji dwóch partii wzrasta do 10% a dla koalicji trzech lub więcej stron do 15%. Mandaty przydzielane są przy użyciu metody d’Hondta.
Według ostatniego sondażu (Zri z 20 marca), Fidesz cieszy się poparciem 47 % wyborców, Jobbik – 19 %, a LMP – 6 %.
źródło: dzienniknarodowy.pl