W Nowym Jorku, z inicjatywy członków Rady Bezpieczeństwa – w tym Polski – odbędzie się nieformalne spotkanie, które zostanie poświęcone okupacji Krymu.
Informację do mediów przekazał resort dyplomacji. Jak wynika z podanych przez MSZ informacji z inicjatywą zorganizowania spotkania wyszły Polska, Szwecja, Holandia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone we współpracy z Ukrainą.
Z inicjatywy Polski🇵🇱, Szwecji🇸🇪, Holandii,🇳🇱 Wielkiej Brytanii🇬🇧 i USA🇺🇸 we współpracy z Ukrainą🇺🇦, państwa członkowskie RB ONZ mają odbyć spotkanie dot. okupacji Krymu. #PLUNSC https://t.co/AHKbJAYFWN
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) 15 marca 2018
Zwołane spotkanie ma być poświęcone możliwym działaniom Rady Bezpieczeństwa i Sekretarza Generalnego ONZ w odpowiedzi na łamanie zasad Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego. Cała rozmowa nt. możliwych działań będzie toczona w kontekście rosyjskiej okupacji Krymu.
Polskę reprezentować będzie stała przedstawiciel RP przy ONZ Joanna Wronecka. Wronecka to Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej, w latach 2015–2017 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Od 2017 stały przedstawiciel RP przy ONZ.
Polska została wybrana do Rady Bezpieczeństwa ONZ 2 czerwca 2017 roku prawdopodobnie dzięki poparciu Stanów Zjednoczonych. Rada Bezpieczeństwa jest jednym z głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych. Do jej głównych (oficjalnych) celów należy dbanie o utrzymanie pokoju i bezpieczeństwa na świecie.
Czytaj więcej: Polska organizacja na forum ONZ upomina się o prawo do życia niepełnosprawnych dzieci