Nowelizacja ustawy o IPN skierowana do TK

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ rmf24.pl

Zgodnie z zapowiedzią prezydent Andrzej Duda skierował w trybie następczym nowelizację ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego. Poinformował o tym w czwartek rzecznik głowy państwa Krzysztof Łapiński.

Prezydent podpisał nowelizację 6 lutego. Wczoraj została ona zamieszczona w Dzienniku Ustaw. Kancelaria Prezydenta w wydanym dziś oświadczeniu stwierdziła, że zdaniem Andrzeja Dudy wprowadzenie przepisów, jakie zakłada ustawa jest uzasadnione w przypadku ,,wiązania odpowiedzialności instytucjonalnej za zbrodnie Holokaustu z Narodem Polskim, który za zbrodnie te nie odpowiada, oraz państwem polskim, którego terytorium było okupowane przez obce państwo”. W komunikacie napisano też, że: ,,poszukiwanie prawdy historycznej, będące integralną częścią swobody wypowiedzi, nie może bowiem prowadzić do negowania bezspornych faktów”.

Nowa ustawa ma wejść w życie 1 marca. Zakłada ona pociągnięcie do odpowiedzialności karnej tego, kto  ,,publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie (…) lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni”. Ma za to grozić kara do trzech lat więzienia lub grzywna.

Ustawa wywołała sprzeciw m.in. Izraela, USA i Ukrainy. W odpowiedzi na te kontrowersje został powołany rządowy zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na jego czele stanął wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY