Pamięta o was Rzeczpospolita – prezydent do Polaków w Kazachstanie

Dodano   0
  Loading

Trwa wizyta polskiej pary prezydenckiej w Kazachstanie. Dziś Andrzej Duda wraz z małżonką spotkali się z mieszkającymi tam Polakami.

Podczas spotkania w Astanie prezydent powiedział, że polskie władze starają się stworzyć jak najlepsze warunki do repatriacji. W swym przemówieniu poświęcił dużo miejsca kultywowaniu przez kazachską Polonię tożsamości narodowej. Dziękował wszystkim, którzy dbają o to, by polska kultura i język w Kazachstanie nie zanikły.

Chciałbym, żebyście mieli Państwo to poczucie, że nie tylko pamiętacie o sobie nawzajem, nie tylko pamięta o was polski Kościół, przysyłając tutaj duchownych, ale że pamięta o was także Rzeczpospolita – stwierdził Duda.

Prezydent przypomniał też o bolesnej historii tamtejszych Polaków. – Kazachstan, te stepy, były już tylko symbolem polskiej gehenny (…). Tysiące ludzi po prostu umarło. Przeżyli ci, którzy byli najsilniejsi, mieli więcej szczęścia, byli zdrowsi, mocniejsi i Państwo ich potomkami jesteście  – powiedział.

Prezydent odznaczył też osoby działające dla dobra Polonii w Kazachstanie. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP uhonorowany został ks. Stanisław Hoinka, zaś Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP otrzymali Władimir Abermit i Oleg Czerwiński.

W imieniu odznaczonych głos zabrał Oleg Czerwiński. – Traktuję to jako wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale przede wszystkim dla świadectwa pamięci o tragicznych losach naszych przodków wysiedlonych ze swojej ojczyzny – stwierdził.

Narodowość polską w Kazachstanie deklaruje obecnie 34 tys. osób. Drugie tyle ma polskie korzenie.

 

polskieradio.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY