Islamskie zasady w Danii?

Duńskie władze prowadzą obecnie dochodzenie w sprawie siedmiu szkół muzułmańskich z powodu nie przestrzegania prawa dla szkół niezależnych, włącznie z wymaganiem przygotowywania uczniów do życia w społeczeństwie duńskim. To jest ponad jedna czwarta wszystkich szkół muzułmańskich. W Danii obecnie działa 26 szkół muzułmańskich.

Mimo iż szkoły Muzułmańskie nie są szkołami publicznymi, są one dosyć mocno wspierane przez państwo, podobnie jak inne szkoły niepubliczne-mają opłacone 75% budżetu. Szkoły te obecnie liczą około 5 tysięcy uczniów. Nie wiadomo jednak ilu ich jest gdyż państwo nie ma żadnego wpływu w tzw. „Szkołach Koranu”. W ostatnim dziesięcioleciu liczba uczniów szkół  muzułmańskich wzrosła aż o 50%. Pierwsza taka szkoła w Danii powstała już w 1980 roku. Duńskim władze jednak po ponad 30 latach istnienia zauważyły zagrożenia wynikające z obecności wyżej wymienionych placówek.

Brak obrazka

Jak już było wspomniane, niektóre szkoły nie przestrzegają prawa. Chodzi na przykład o: prowadzenie strony internetowej mówiącej, aby muzułmanie nie mieli niemuzułmańskich przyjaciół, zamieszczanie na facebooku postów pochodzących ze strony muzułmańskich terrorystów, znalezienie materiałów do nauczania dżihadu. oraz zachęcające do wprowadzania go.

Rząd natomiast uważa, że zamknięcie tych szkół  jest niekonstytucyjne i sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Brak obrazka

źródło:ndie.pl

 

REKLAMA

Komentarze