REKLAMA

14 kwietnia będzie świętem państwowym? Jest projekt ustawy

14 kwietnia będzie świętem państwowym? Jest projekt ustawy

Wkrótce Sejm zajmie się projektem ustawy wprowadzającej nowe święto państwowe. Według proponowanych założeń, nie będzie to jednak dzień wolny od pracy. Komisja Kultury i Środków Przekazu zatwierdziła projekt ustawy ustanawiającej w dniu 14 kwietnia nowe święto państwowe – Święto Chrztu Polskiego.

REKLAMA

Projekt zainicjowany przez niezrzeszonego posła Jana Klawitera wpłynął do Sejmu w marcu zeszłego roku. Podpisało się pod nim 34 posłów różnych ugrupowań: PiS, Kukiz’15, PSL i parlamentarzyści nienależący do żadnego z klubów lub kół.

W projekcie ustawy można przeczytać, że chrzest Polski, przyjęty 14 kwietnia 966 r., był kluczowym wydarzeniem w dziejach naszego narodu i państwa, dlatego zasługuje na upamiętnienie ustanowieniem w tym dniu święta państwowego.

„Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość” – czytamy w uzasadnieniu złożenia projektu.

Autorzy ubolewają, że to wydarzenie historyczne jest nieobecne w świadomości Polaków. „Dlatego dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski” – stwierdzono w uzasadnieniu projektu.

Jakkolwiek 14 kwietnia byłby dniem święta państwowego, to nie stałby się w zamyśle autorów projektu dniem wolnym od pracy. Jego ustanowienie nie skutkowałoby zatem zwiększeniem kosztów finansowych – obciążeniem budżetu państwa lub budżetów samorządów.

 

tvp.info
REKLAMA

Komentarze