REKLAMA

Nie żyje Alina Janowska – powstaniec warszawski, wybitna aktorka

Nie żyje Alina Janowska – powstaniec warszawski, wybitna aktorka

Alina Janowska to aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Brała udział w powstaniu warszawskim. Urodzona 16 kwietnia 1923 roku, zmarła 13 listopada 2017 roku.

Debiutowała w 1946 roku w filmie „Zakazane piosenki”. Największą popularność przyniósł jej serial „Wojna domowa”. Potem przez lata pojawiała się w „Złotopolskich” i „Plebanii”.

Alina Janowska walczyła również o wolną i niepodległą Polskę. Została oskarżona o współpracę z podziemiem i pomoc rodzinie żydowskiej. Przez 7 miesięcy więziona na Pawiaku w Warszawie. Wielokrotnie przesłuchiwana na Szucha. 6 listopada została zwolniona i jednocześnie uratowana przed wywozem do Oświęcimia.

Wzięła udział w powstaniu warszawskim, przyłączając się do niego już 1 sierpnia. Była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński”, pod pseudonimem „Alina” (nieformalnie „Setka” – z uwagi na to, że można było na nią liczyć w 100%).

Aktorka nie chciała jednak, aby społeczeństwo mówiło tylko o jej czynach. Jak powiedziała: Nie chcę już opowiadać ludziom o swojej martyrologii, że siedziałam w więzieniu, że cierpiałam, że byłam przerażona. Chcę im powiedzieć, że życie bez miłości jest nic niewarte.

Twitter/onet.pl

REKLAMA

Komentarze