REKLAMA

Została zlikwidowana nielegalna fabryka papierosów – Służby zatrzymały 14 podejrzanych

Została zlikwidowana nielegalna fabryka papierosów – Służby zatrzymały 14 podejrzanych

W Bieszczadach doszło do zatrzymania 14 osób powiązanych z nielegalną produkcją tytoniową. Została również zlikwidowana przez służby nielegalna fabryka papierosów w Piekarach Śląskich. Zarekwirowano 6 mln sztuk papierosów oraz ponad 2 tony krajanki tytoniowej o łącznej wartości 8 mln złotych.

Z informacji uzyskanych od rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor w poniedziałek w Piekarach Śląskich doszło do zatrzymania przez CBŚP oraz SG i KAS osób powiązanych z nielegalną produkcją papierosów w zlikwidowanej przez służby fabryce. Odbyło się to przy koordynacji Europolu oraz dzięki pozyskanych informacji od holenderskich służb.

Brak obrazka

Mija 45 lat od słynnego „meczu na wodzie” w mistrzostwach świata w RFN

„Na jednej z posesji ujawniono kompletną linię służącą do produkcji i pakowania papierosów, w tym specjalistyczne maszyny i surowce niezbędne do ich przygotowania. Znaleziono tam także bardzo dużą ilość gotowych papierosów i krajanki tytoniowej. Jednocześnie na drugiej posesji odkryto magazyn, w którym znajdowało się kilkaset kilogramów krajanki tytoniowej” – podała do informacji publicznej mjr Elżbieta Pikor.

W akcji zatrzymano 12 Ukraińców oraz dwóch Polaków w przedziale wiekowym od 23 do 43 lat. Rzecznik poinformowała także, że jeden z aresztowanych Polaków był wcześniej poszukiwany listem gończym za inne przestępstwa. Obywatele Ukrainy mieli dokumenty legalizujące ich pobyt na terenie Polski.

„Jedna z osób została zatrzymana w trakcie kierowania busem, który wyjeżdżał z posesji w momencie wejścia na obiekt służb. Mężczyzna był kompletnie zaskoczony błyskawicznym działaniem funkcjonariuszy i nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Samochód, którym kierował, był wyładowany kartonami zawierającymi prawie 600 tys. papierosów w paczkach bez polskich znaków akcyzy skarbowej” – opisała rzecznik Bieszczadzkiej SG jedną z akcji z zatrzymania.

Na miejscu funkcjonariusze policji zarekwirowali 6 mln sztuk gotowych już papierosów oraz 2 mln ton krajanki tytoniowej do produkcji wyrobów tytoniowych. Fabryka została zlikwidowana przez polskie służby.

Proceder trwał od 2018 roku. Produkty z nielegalnej fabryki z Piekar Śląskich były rozprowadzane nielegalnie po Europie pod nazwą jednej z znanych marek tytoniowych na świecie.

REKLAMA

Ustalono, że Skarb Państwa mógł utracić z tytułu nielegalnego obrotu około 8 mln złotych w postaci niezapłaconego podatku VAT i akcyzy.

Zatrzymany grozi zarzut za przestępstwo karnoskarbowe. Śledczy ustalają okoliczności działalności podejrzanych oraz ich role w zlikwidowanej fabryce papierosów.

tvp.info

REKLAMA

Komentarze