REKLAMA

Zbliża się 75. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu

Zbliża się 75. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu

REKLAMA

11 lipca 2018 roku mija 75. rocznica „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu, będącej apogeum ukraińskiego ludobójstwa Polaków i obywateli polskich innych narodowości. Ludobójstwo tego w latach 1939 – 1947 na Kresach Wschodnich II RP oraz na Lubelszczyźnie i obecnym Podkarpaciu dokonali członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz SS Galizien i innych ukraińskich formacji kolaborujących z niemiecką Trzecią Rzeszą.

Jak w ubiegłym roku, tak i teraz wydarzenie centralne w Warszawie przygotuje Ogólnopolski Komitet Społeczny. Planowane są cykle prelekcji i konferencji popularno-naukowych. Niektóre z nich mają być połączone z 250 rocznicą zawiązania Konfederacji w Barze na Podolu i 100 rocznicą wybuchu powstania Orląt Lwowskich i Przemyskich.

Wydarzenia, które się już odbyły

Niedziela, 18 lutego – Niechlów (Dolny Śląsk) – upamiętnienie pomordowanych mieszkańców Ludwikówki k. Bursztyna w woj. Stanisławowskim.

Niedziela, 25 lutego, g. 15.00 – Kraków – 250. rocznica zawiązania Konfederacji Barskiej. Z tej okazji w kościele ojców kapucynów została odprawiona uroczysta Eucharystia.

Środa, 28 lutego, g. 10.00 – Kraków – 250. rocznica zawiązania Konfederacji Barskiej w kościele ojców kapucynów (uroczystość dla szkół).

Wtorek – piątek, 27 lutego – 2 marca – Poznań i Wielkopolska – Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe zorganizowało cykl prelekcji ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego o ukraińskim ludobójstwie Polaków na Kresach Wschodnich II RP z okazji 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu

Niedziela, 4 marca, g. 13.00 – Babice, gm. Baborów (Opolszczyzna) – uroczystości upamiętniające zamordowanych przez Ukraińców z pułku policyjnego SS Galizien mieszkańców Huty Pieniackiej na Ziemi Tarnopolskiej.

Poniedziałek, 5 marca – Opole, WBP – „Zdrada i bunt. Od Brześcia i Rarańczy do Kaniowa” – prezentacja Tomasz Kuba Kozłowski

Wtorek, 6 marca, g. 10.30 – Łask – Uniwersytet Trzeciego Wieku – sala widowiskowego Domu Kultury, ul. Narutowicza 11 – prelekcja ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego „100. rocznica Orląt Lwowskich i 75. rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu”

Niedziela, 11 marca, g. 15.00 – Przemyśl – Mszę Św. i uroczystości za pomordowanych w Hucie Pieniackiej i Korościatynie w Kościele Św. Trójcy w Przemyślu.

Poniedziałek, 12 marca – Przemyśl – Muzeum Narodowym – spotkanie z Tomasz Kuba Kozłowski. Temat: Zagłada Janowej Doliny przez UPA w 1943 r.

Sobota – Niedziela, 10 – 11 marca – Stavanger w Norwegii – prelekcja ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego dla Polonii o Kresach Wschodnich w czasie I i II wojny światowej.

Od kwietnia do grudnia br. odbędą się też upamiętnienia w innych częściach Polski, których organizacji podjęły się lokalne stowarzyszenia i środowiska.

Poniedziałek, 9 kwietnia, godz. 11.00 – Kraków – Kaplica na Cmentarzu Rakowickim – msza św. za pomordowanych Polaków w 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 75. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej. Następnie uroczystości pod Krzyżem-Pomnikiem Ofiar Komunizmu.

W kwietniu i w maju odbyły się w wielu miastach prelekcje ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

Niedziela, 22 kwietnia, g. 11.00 – Borownica (gmina Bircza) – uroczystości pod pomnikiem ofiar UPA i msza św. w kościele.

17 – 18 maja, „ O tym trzeba pamiętać” – Lekcja historii dla młodzieży szkolnej – Przemilczane ludobójstwo dokonane przez bandy UPA-OUN na Kresach Południowo-Wschodnich II RP. Spotkanie z Mirosław Kowzan, autorem książki „Krzyż na Perczynie” . 75 rocznica spalenia Perczyna.

REKLAMA

Piątek, 18 maja, godz. 17:30 w kościele p.w. Nawiedzenia NMP w Chodzieży odbyła się msza za zmarłych mieszkańców Perczyna koło Dubna na Wołyniu pomordowanych 18 maja 1943 r. przez bandy nacjonalistów ukraińskich z UPA-OUN, godz. 19:00 – spotkanie Kresowian i osób zainteresowanych na cmentarzu w Chodzieży przy kamieniu „WOŁYŃ 1943-1945”, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze w dowód pamięci pomordowanym przez bandy UPA-OUN.

W tym samym dniu w Krakowie odbył się finał III Ogólnopolskiego Konkursu Kresowego dla dzieci i młodzieży.

Poniedziałek, 28 maja – Rabka – cykl prelekcji ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego dla uczniów szkół średnich i studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Sobota, 2 czerwca – Kędzierzyn-Koźle – Dni Kultury Kresowe

Czwartek – Piątek, 7 – 8 czerwca – Prabuty – X Konferencja Świat Kresów.

Niedziela, 10 czerwca – Zamość – poświęcenie pomnika i msza św. w kościele garnizonowym.

Wydarzenia planowane

Sobota i niedziela, 16 i 17 czerwca – Londyn – upamiętnienie ludobójstwa na Kresach. Organizator – Polonia w Anglii.

Piątek – Sobota, 22 – 23 czerwca – Lublin – konferencja naukowa.

Niedziela, 1 lipca – Jasna Góra – Pielgrzymka i Zjazd Kresowian.

Sobota, 7 lipca – Prabuty – IV Rajd Pamięci Kresowian. Zielona Góra – msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa i uroczystości pod tablicą upamiętniającą ukraińskie zbrodnie. Warszawa – konferencja popularno-naukowa.

Niedziela, 8 lipca – Warszawa – Centralne Uroczystości Społeczne przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Marsz Pamięci i Msza św. w katedrze polowej. Tego samego dnia w Dzierżoniowie uroczystości organizowane przez @StowarzyszenieKresowian w Dzierżoniowie

Środa, 11 lipca – Warszawa – uroczystości państwowe pod pomnikiem na Skwerze Wołyńskim.

W tym samym czasie w Lublinie planowane jest odsłonięcie Pomnika Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu a w Pabianicach uroczystości pod tablicą pamiątkową na zewnętrznej ścianie kaplicy na cmentarzu.

Ostatni dzień obchodów, niedziela, 15 lipca – uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu przy Pomniku Wołyńskim w Chełmie i w Gdańsku.

źródło: facebook / isakowicz.pl

REKLAMA

Komentarze