REKLAMA

Zaskakujący sondaż. PSL trzecią siłą parlamentarną, wielki spadek Lewicy, Konfederacja 8%

Zaskakujący sondaż. PSL trzecią siłą parlamentarną, wielki spadek Lewicy, Konfederacja 8%

Według najnowszego sondażu IBRIS dla WP, na pierwszym miejscu w kontekście politycznego poparcia poszczególnych ugrupowań, znajduje się Zjednoczona Prawica. Sondaż jest niezwykle interesujący, ponieważ unaocznia kilka ciekawych tendencji.

Badanie opinii publicznej wskazuje, iż w polskim sejmie znalazłoby się pięć sił. Każda z nich posiada swoją reprezentacje w obecnym parlamencie. Warto zwrócić uwagę na kilka kierunków, którymi podąża elektorat.

REKLAMA

Zjednoczona Prawica traci poparcie

Do niedawna Zjednoczona Prawica mogła cieszyć się poparciem oscylującym wokół 45 punktów procentowych. Dziś o takim wyniku nie ma nawet mowy. Obóz, który kilka miesięcy temu za cel obrał sobie osiągnięcie konstytucyjnej większości, dziś musi uważać, aby nie utracić tej zwykłej. Warto nadmienić, iż ugrupowanie rządzące posiada ciągle bezpieczną przewagą nad partiami opozycyjnymi. W badaniu IBRIS obóz Prawa i Sprawiedliwości zdobył 40,3%.

Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska z wynikiem 23,4 proc poparcia. Trzeba uczciwie przyznać, że jest to duży sukces tej formacji, biorąc pod uwagę jej ostatnie notowania i fatalną kampanię Małgorzaty Kidawy Błońskiej. Zamiana kandydata na Rafała Trzaskowskiego poskutkowała sondażowym wzmożeniem. Dystans dzielący PIS od KO jest jednak ciągle bardzo duży.

Co ciekawe na trzecim miejscu znajduje się Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz 15 z poparciem 13,4%. Jest to o tyle zaskakujące, iż ostatnie sondaże nie dawały ludowcom wielu powodów do optymizmu. Wynik ten stanowi z pewnością bardzo dobry prognostyk dla całej Kolacji Polskiej.

Spadek Lewicy, Konfederacja w graniach wyniku z ubiegłorocznych wyborów

Ogromny regres zaliczyła natomiast Lewica. Ugrupowanie może liczyć jedynie na 8,1 procenta głosów. To wynik znacznie gorszy niż ten jaki formacja uzyskała w październikowych wyborach. Powodem jest fatalna kampania Roberta Biedronia, który w nieomal wszystkich notowaniach zajmuje ostatnie miejsce spośród liczących się kandydatów.

Konfederacja w sondażu uzyskała 6,6%. Jest to wynik bardzo zbliżony do tego uzyskanego podczas wyborów parlamentarnych w 2019 roku. Ugrupowanie ideowej prawicy w wielu sondażach uzyskiwało blisko 10-procentowy wynik. Jedno z niedawnych badań opinii publicznej wprost wskazywało, iż Konfederacja może liczyć na stanie się nawet trzecią siłą w polskim parlamencie.

REKLAMA

Komentarze