REKLAMA

Zaplanowana akcja hakerów? Przerywane matury w setkach szkół

Zaplanowana akcja hakerów? Przerywane matury w setkach szkół

W ponad 700 szkołach doszło do przerywania egzaminów maturalnych. Do placówek docierały kolejne wiadomości drogą mailową o ładunkach wybuchowych. Dzisiaj w 663 placówki zgłosiły centralnej komisji i policji kolejne sygnały. Jak ustalił dziennikarz RMF, miała to być to zaplanowana akcja hakerów, którzy chcieli zakłócić przebieg egzaminów.

Jak powiedział Krzysztof Zasada z RMF FM, policja wiedziała o przygotowaniach przez grupę hakerów do akcji zakłócającej przebieg egzaminów maturalnych. W tym celu służby przeszukiwały Darknet w celu wyciągnięcia konkretnych informacji.

REKLAMA

Rzecznik PiS: nie będzie żadnych zmian w ustawie o IPN

Grupa miała dostęp do czterech szablonów wiadomości wysyłanych mailowo. Z serwerów całego świata docierały one do dyrektorów szkół w Polsce. Nie wykluczone, że listy są obecnie wysyłane automatycznie.

Policja wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego ustala tożsamość sprawców, którzy narazili tysiące maturzystów na niebywały stres związany z nieprawdziwym atakiem na szkoły.

Przygotowania dywersantów

Redaktorowi Mediów Narodowych udało się uzyskać pewne wiadomości prawdopodobnie świadczące o przygotowaniach grupy hakerów do ataku na szkoły. Jest to bardzo możliwy screen z portalu „Karachan”.

Widać tam treści sugerujące atak na poszczególne strony przy pomocy różnych programów – „A co jakby użyć listy do plackowania albo innej?” – Doczytać również można obawy związane z akcją policji – „Jak sprawcy będą mieli nalot policji, to się na nią oburzą i zrobią aferę”.

Napisana jest również data ataku zaplanowana na 6, 7 i 8.maja bieżącego roku, kiedy odbywają się egzaminy z przedmiotów obowiązkowych.

Ponad 600 szkół otrzymało dziś sygnały

Po wczorajszych atakach na szkoły z nieprawdziwymi informacjami na temat ładunków wybuchowych dziś naszła fala kolejnych wiadomości. Drogą mailową sygnały dotarły do 663 szkół w całej Polsce.

W 481 szkołach egzamin rozpoczął się po sprawdzeniu przez służbę budynków, czyli zgodnie z harmonogramem od godziny 9:00. Natomiast w 181 szkołach rozpoczął się z lekkim opóźnieniem.

W jednej szkole (w liceum zaocznym) ewakuowano zdających – egzamin został przerwany, zdający przystąpią do niego w czerwcu. Dyrektor CKE poinformował PAP, że chodzi o szkołę z terenu podlegającego Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.

interia/medianarodowe

REKLAMA

Komentarze