REKLAMA

Wjatrowycz: “Państwo ukraińskie to nie jest coś przypadkowego, co nagle zjawiło się w 1991 r.”

Wjatrowycz: “Państwo ukraińskie to nie jest coś przypadkowego, co nagle zjawiło się w 1991 r.”

REKLAMA

Wołodymyr Wjatrowycz chce prawnego zerwania z sowiecką republiką ukraińską.

Dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz chciałby uznania okresu, w którym Ukraina wchodziła w skład ZSRR, za „sowiecką okupację”. Powiedział o tym w wywiadzie dla telewizji 5 Kanał, udzielonym 5. stycznia br.

Zobacz także:

Według szefa ukraińskiego IPN konieczne jest ogłoszenie obecnego państwa ukraińskiego spadkobiercą Ukraińskiej Republiki Ludowej (URL) – nieuznawanego przez Ententę państwa, które istniało w latach 1917-1921.

REKLAMA

Ważne jest, abyśmy mówili, że ukraińskie państwo to nie jest coś przypadkowego, co zjawiło się w 1991 roku. Ukraińskie państwo to całkiem trwały efekt walki Ukraińców o swoją niepodległość. – mówił Wjatrowycz podkreślając, że potrzebne są inicjatywy na poziomie parlamentu, które ustanowiłyby Ukrainę prawnym następcą URL.

To utworzy ciągłość prawną pomiędzy obecną Ukrainą a URL, to będzie określać, czym naprawdę był okres radziecki. Coraz częściej w życiu politycznym brzmią te tezy, które od dawna wybrzmiewają na poziomie historycznym. Mowa o radzieckiej okupacji, o ustanowieniu bolszewickiego a potem komunistycznego okupacyjnego reżimu… Musimy kontynuować pracę informacyjną, aby pokazać, w jaki sposób była ustanowiona władza radziecka – uważa Wjatrowycz

Ukraiński historyk zaznaczał, że postulowany przez niego akt prawny nie stanowiłby anulowania aktu ogłoszenia niepodległości Ukrainy z 1991 roku. Według niego chodzi o to, by nie mówić o „ogłoszeniu niepodległości, lecz o jej odzyskaniu”.

Współczesne państwo ukraińskie jest prawnym następcą Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej – republiki wchodzącej w skład ZSRR.

/ kresy.pl / medianarodowe.com /

REKLAMA

Komentarze