REKLAMA

Winnicki odpowiada na atak Korwin-Mikkego: „Hasła narodowe są Polsce niezbędne”

Winnicki odpowiada na atak Korwin-Mikkego: „Hasła narodowe są Polsce niezbędne”

Poseł Robert Winnicki odpowiada na niedawny wpis JKM. Korwin-Mikke zarzucił bowiem narodowcom, że doprowadzą do spadku poparcia dla Konfederacji. Na bezpodstawny atak polityka odpowiada prezes Ruchu Narodowego.

„W sprawie wczorajszego, nerwowego wpisu pana posła Korwin-Mikkego: każdy może prowadzić kampanię prawyborczą w stylu, jaki uzna za stosowny, niemniej muszę się odnieść do jednego, istotnego elementu jego wypowiedzi. Otóż pan Janusz stwierdził, że reprezentantem Konfederacji powinien być wolnościowiec ponieważ poglądy/hasła narodowe są wśród Polaków niepopularne. Potrójna niezgoda z takim postawieniem sprawy.

REKLAMA

• Po pierwsze, kandydatem Konfederacji będzie kto będzie, co okaże się na zjeździe elektorskim 18 stycznia – wszyscy solidarnie wesprzemy go w kampanii prezydenckiej. Ale warto żeby był to człowiek, który potrafi skutecznie reprezentować całe spektrum i bogactwo naszej formacji. Który będzie w stanie poszerzać elektorat w każdym kierunku.

Dlatego popieram kandydaturę Krzysztofa Bosaka, jednego z trzech najbardziej ogólnopolsko rozpoznawalnych (obok JKM i Grzegorza Brauna) kandydatów jakich mamy. Wie o tym wielu wolnościowców, którzy również go popierają. Widzą Bosaka w akcji, m.in. podczas przedwyborczej debaty w TVNie, którą wygrał prezentując postulaty wolnorynkowe w sposób inteligentny, poważny a zarazem strawny nawet dla publiki dalekiej od przekonań narodowych. Bez zagrywek i wypowiedzi, które zwracają powszechną uwagę ale nie robią wyniku wyborczego.

• Po drugie – jest dokładnie odwrotnie niż napisał pan Janusz. Po roku 89 nie-okrągłostołowe formacje tworzone przez narodowców osiągały często zdecydowanie lepsze wyniki niż formacje budowane przez JKM. Nie tylko wchodziły do parlamentu ale nawet współrządziły państwem, by przypomnieć ZChN i LPR (jakkolwiek krytycznie nie oceniałbym błędów popełnianych przez kierownictwa tych partii, prowadzących finalnie do ich zaniku).

Od 2005 roku znaczną część retoryki narodowej zaczął prezentować PiS, wiedząc i widząc po wcześniejszych sukcesach LPR (16% do PE w 2004), że to po prostu działa. Oczywiście PiS robił i robi to całkowicie bałamutnie, nie realizując przy tym narodowego programu. Niemniej Jarosław Kaczyński przekonał się o jednym – zestaw haseł narodowych jest niezbędny by zbudować w Polsce dużą partię na którą będą głosować ludzie prawicy.

Jeśli Konfederacja ma znacząco rosnąć to musi odzyskiwać przede wszystkim tę największą część ludzi w Polsce o przekonaniach prawicowych, tradycyjnych, konserwatywnych. Tę, która właśnie chce i podąża za narodową retoryką. Takie odzyskiwanie stało się po raz pierwszy od 2007 roku możliwe właśnie w 2019.

Dlaczego? Z dwóch powodów:
1. PiS negatywnie zweryfikował się przy rządzeniu od 2015 właśnie przede wszystkim w zakresie postulatów narodowych (wolnościowymi nigdy nazbyt nie grzeszył).
2. Po raz pierwszy od 2007 roku, dzięki powstaniu Konfederacji, prawicowy wyborca widzi realną alternatywę i przestaje na niego działać szantaż „zmarnowanego głosu”.

• Po trzecie wreszcie – Konfederacja jest dziś siłą, która w wyborach otrzymała blisko 7 a w niektórych sondażach notuje nawet 10 do 12% poparcia. Dotychczasowe wyniki pana Janusza w wyborach prezydenckich od 1995 do 2010 roku (2.40%, 1.43%, 1.43%, 2.48%) nie wskazują by miałby być osobą, która poszerza nasz dotychczasowy elektorat. Mimo, że jest oczywiście najbardziej rozpoznawalnym w naszych szeregach. Wskazuje na to również jego osobisty wynik z 2015 (3.22%), który, choć najlepszy, to i tak stanowił redukcję do drużynowego wyniku KNP w 2014 (7.15%) o ponad połowę.

Podsumowując – nie jest istotne „czyj” będzie kandydat na prezydenta. Ważne, żeby spełniał dwa podstawowe kryteria – dobrze reprezentował całą Konfederację i miał jak największe możliwości walki o szeroki elektorat. Dlatego zachęcam wszystkich do spokojnej, rzetelnej debaty przedwyborczej wewnątrz Konfederacji. Nerwy są zupełnie niepotrzebne. A po debacie do oddania głosu. Rzecz jasna – najlepiej na Krzysztofa Bosaka.”

W sprawie wczorajszego, nerwowego wpisu pana posła Korwin-Mikkego: każdy może prowadzić kampanię prawyborczą w stylu,…

Opublikowany przez Roberta Winnickiego Czwartek, 12 grudnia 2019
REKLAMA

Komentarze