REKLAMA

Więzień Auschwitz walczy z Niemcami. Wciąż nie chcą przeprosić za „polskie obozy śmierci”

Więzień Auschwitz walczy z Niemcami. Wciąż nie chcą przeprosić za „polskie obozy śmierci”

Karol Tender, były więzień Auschwitz walczy z niemiecką propagandą. Chce, aby stacja ZDF zaprzestała używania wyrażenia „polskie obozy śmierci”.

98-letni mężczyzna prosi o pomoc rząd, który do tej pory nie brał udziału w sprawie, mimo, że procesy trwają już kilka lat. Głośne procesy Karola Tendera i kapitana Zbigniewa Radłowskiego są wymierzone przeciwko niemieckiej telewizji, która od lat używa skandalicznego sformułowania „polskie obozy śmierci”.

Brak obrazka

Co ważne, obydwoje wygrali proces – jednak ZDF nie chce przeprosić i wykorzystuje wszelkie instancje, które pozwalają telewizji uniknąć wyroku. Wyrok zapadł przed Wyższym Sądem Krajowym w Koblencji. W uzasadnieniu podkreślono, że  sformułowanie „polskie obozy zagłady” może „wywołać u przeciętnego odbiorcy wrażenie, że nie chodzi tutaj tylko o geograficzną lokalizację, lecz także narodową, sugerując, że obozy te były utworzone i prowadzone przez Polaków”.

Zrezygnowany były więzień Auschwitz prosi o pomoc polski rząd: „Wsparcie rządu, pana premiera na gruncie dyplomatycznym może pomóc. Liczymy na stanowcze działanie polskich władz, by łatwiej było nam dochodzić naszych racji w kwestii używania sformułowania „polskie obozy zagłady”

Brak obrazka
REKLAMA

Komentarze