REKLAMA

Wielka Brytania: Wykładowczyni otrzymała awans za wpis obrażający białych. „White Lives Don’t Matter”

Wielka Brytania: Wykładowczyni otrzymała awans za wpis obrażający białych. „White Lives Don’t Matter”

Dr Priyamvada Gopal, która wykłada na prestiżowym Uniwersytecie Cambridge otrzymała awans za swój niedawny tweet dotyczący białych ludzi. Według niej ich życie nie ma znaczenia. Wykładowczyni mówi, że wielokrotnie grożono jej śmiercią po opublikowaniu wpisu.

REKLAMA

51-letnia hinduska jest postacią co najmniej kontrowersyjną. W swojej działalności akademickiej zajmuje się głównie literaturą teorii kolonialnej i postkolonialnej, płcią kulturową, feminizmem, marksizmem oraz badaniami nad rasą krytyczną.

W ostatnim czasie jednak zyskała dużo większą popularność, która znacznie wykracza poza granice uniwersytetu. W ubiegły wtorek, w przypływie emocji napisała na jednym z mediów społecznościowych, iż „Życie białych nie ma znaczenia” („White Lives Don’t Matter”) oraz „Zdelegalizujmy Białość”(„Abolish Whiteness”). Co ciekawe, Twitter wykazał się czujnością i szybko usunął jej post. Wpis odbił się jednak szerokim echem, a internet obiegła petycja dotycząca zwolnienia wykładowczyni z pracy. Apel zatytułowany „Fire Cambridge Professor for Racism” został uruchomiony na stronie change.org i zebrał ponad 15 000 podpisów internautów. Kontrowersyjna wiadomość spotkała się z masową falą oburzenia, a sama zainteresowana zaczęła otrzymywać rozmaite groźby.

W środę dr Gopal poinformowała za pomocą Twittera, że Uniwersytet Cambridge awansował ją na stanowisko profesora zwyczajnego. We wpisie podziękowała również za wszystkie przychylne dla niej wiadomości i przyznała, że nieustannie otrzymuje nienawistne maile z groźbami. Sprawą zajmuje się policja w Cambridge.

Władze uniwersytetu odniosły się do rasistowskiego wpisu, oświadczając, że każdy powinien mieć prawo do swoich opinii, nawet gdy są one postrzegane jako kontrowersyjne. Według brytyjskiej uczelni ataki na Gopal są niedopuszczalne.

źródło: Twitter/dailymail.co.uk

REKLAMA

Komentarze